Bramą do płaskowyżu Bolaven jest średniej wielkości miejscowość, położona w południowej części Laosu, Pakse. Znajdziemy w niej kilka świątyń, lokalnych knajpek, niewielkich hoteli i targowisko. Pomimo, że miasto nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych miejscowości w kraju, jest bardzo często odwiedzane przez turystów. Powodem tego jest pobliski płaskowyż Bolaven, obfitujący w piękne wodospady i słynne plantacje laotańskiej kawy i herbaty. W tej niezwykłej krainie znajduje się także kilka wiosek, zamieszkałych przez mniejszości etniczne, które zwabiają przyjezdnych swoimi lokalnymi tradycjami i, zupełnie egzotycznym dla Europejczyków, stylem życia.
Najpiękniejsze wodospady w Laosie
WODOSPAD TAD YUANG
Wcale nie najwyższy, ale bardzo urokliwy wodospad, otoczony soczystozielonymi zboczami. Po trekkingu w palącym, południowym słońcu najprzyjemniejszym sposobem spędzania czasu przy Tad Yaung jest pływanie w orzeźwiających, naturalnych basenach wodospadu.

WODOSPAD TAD FANE
Kolejnym malowniczym miejscem na płaskowyżu jest punkt, w którym dwie rzeki, opadając ze 120-metrowej skarpy, łączą się w jedną. Podwójny wodospad Tad Fane, bo o nim mowa, robi piorunujące wrażenie! W pobliżu znajdują się punkty widokowe, oraz resort, w którym można zjeść lunch z widokiem na piękne wodospady.

PLANTACJE KAWY I HERBATY
Płaskowyż Bolaven poszczycić się może jednym z największych w Laosie skupiskiem plantacji kawy i herbaty. Niektóre z nich otwarte są dla odwiedzających. Wizyta na takiej plantacji odkryje wszelkie tajniki procesu powstawania, uwielbianych przez cały świat, gorących napoi. Na miejscu można oczywiście skosztować świeżo parzonej, aromatycznej kawy lub herbaty i kupić gotowe paczki z granulatem w środku.
WIOSKI ETNICZNE
Ciekawą formą spędzania czasu może być wizyta w jednej z osad tutejszych mniejszości etnicznych. Są one zamieszkałe przez rdzenne, laotańskie plemiona Katu, Alak czy Suay. Należy jednak mieć na uwadze, że wizyty w takich wioskach są już mocno skomercjalizowane i nastawione na turystyczny zarobek.
KIEDY JECHAĆ DO PAKSE
Na południu Laosu panuje specyficzny, dosyć ciepły mikroklimat (średnia roczna temperatura wynosi ok. 27°C). Ze względu na to, że duża część dróg na płaskowyżu Bolaven nie jest pokryta asfaltem, najlepszym terminem na przyjazd jest pora sucha: od listopada do kwietnia. W porze deszczowej większość tras pokryta jest grząskim błotem, który utrudnia zwiedzanie terenu, zwłaszcza skuterem.