logo amazing asia

"Amazing Asia"

Dworcowa 62/5

44-100 Gliwice

+48 32 307 17 15      +48 500 535 333

logo amazing asia

Luang Prabang – klimatyczne miasteczko nad Mekongiem


Luang Prabang, dawna stolica Laosu, zachwyca swoim malowniczym położeniem i przyjemną atmosferą. Średniej wielkości miasto usytuowane jest tuż nad prawym brzegiem Mekongu, a dodatkowego uroku nadaje, wdzierające się w głąb Luang Prabang, zakole rzeki Khan. Całość doprawiona jest soczystymi krajobrazami skał wapiennych i niepowtarzalną, postkolonialną zabudową! Z powyższego opisu chyba nikogo nie dziwi, że miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO?

Luang Prabang – klimatyczne miasteczko nad Mekongiem

Za dnia miejscowość ma w sobie pewien rodzaj spokojnej atmosfery, która idealnie współgra z wolnym nurtem Mekongu. Z kolei wieczorami miasto budzi się do życia! Z samego rana warto wstać skoro świt, aby zobaczyć mistyczną ceremonię przemarszu mnichów przez miasto. Na śniadanie najlepiej udać się na popularne w Luang Prabang bagietki, a następnie wyruszyć w kierunku wielu pięknych wodospadów, którymi otoczone jest miasto. Po drodze warto zatrzymać się w jednej z małych wiosek i przyjrzeć się niezwykłej codzienności Laotańczyków. Dobrym pomysłem może być krótka wędrówka na okoliczne wzgórze, aby podziwiać malowniczy zachód słońca nad Mekongiem.

Wieczorem nie pozostaje już nic innego, jak wizyta na słynnym w Luang Prabang nocnym markecie, który oprócz smakowitej uczty kulinarnej, zaserwuje nam możliwość zakupienia wszelkiej maści pamiątek.

CO ZOBACZYĆ W LUANG PRABANG

WODOSPAD KUANG SI

Jedną z największych atrakcji w rejonie Luang Prabang jest znajdujący się ok. 30 kilometrów na południe od miasta wodospad Kuang Si. Jest to malowniczy kompleks turkusowych kaskad wodnych, w których zarówno turyści, jak i mieszkańcy Laosu szukają schronienia przed azjatyckim upałem. Kąpiel w błękitnych zbiornikach wodnych jest wspaniałym orzeźwieniem, a rajskie wodospady tworzą scenerię niczym z bajki! Na terenie Kuang Si znajduje się również ośrodek dla czarnych niedźwiedzi azjatyckich, uwolnionych z niewoli i rąk kłusowników. Ze specjalnej kładki można podziwiać leniwe życie tych uroczych zwierząt.

WODOSPAD TAD SAE

Nieco mniejszy, niż Kuang Si, ale równie malowniczy kompleks błękitnych kaskad wodnych. Tad Sae położony jest w przeciwnym kierunku, na północ od Luang Prabang. W wodospadach również możliwa jest kąpiel.

NOCNY TARG W LUANG PRABANG

Wieczorami Luang Prabang tętni życiem! Na głównej ulicy rozkłada się kolorowy i gwarny bazar, na którym zakupić można pamiątki, przyprawy i ubrania lub skosztować lokalne smakołyki. Furorę robią kokosowe ciasteczka, podawane na ciepło i owocowe koktajle. Nocny market oferuje również możliwość najedzenia się do syta w otwartych garkuchniach, w których płaci się raz, a nakłada na talerz do woli.

POCHÓD MNICHÓW

Codziennie o świcie w mieście odbywa się procesja mnichów. Po ulicach Luang Prabang przechodzi charakterystyczny, pomarańczowy korowód mnichów, trzymających w rękach miski i zbierających dary od wiernych.

WZGÓRZE PHU SI

Podczas pobytu w Luang Prabang warto pokonać setki schodków, aby znaleźć się na wzgórzu Phu Si, skąd rozpościera się przepiękna panorama na miasto! Miejsce to jest szczególnie oblegane podczas imponujących zachodów słońca nad Mekongiem.

KIEDY JECHAĆ DO LUANG PRABANG

Miasto położone jest w strefie klimatu tropikalnego, z porą deszczową i suchą. Aby uniknąć wysokich temperatur i ryzyka obfitych opadów, najdogodniejszym czasem na przyjazd jest okres od października do kwietnia, ze średnimi temperaturami 22-26°C.

 FILM Z JEDNEGO, Z NASZYCH WYJAZDÓW DO LAOSU

POZOSTAŁE WPISY O LAOSIE


maj 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 • Przygoda życia. Jeśli chcecie wiedzieć jak było, nie wahajcie się! Ja mogę wam opowiadać, pokazywać zdjęcia, nagrane video, ale to wszystko nie oddaje charakteru tych miejsc, ludzi, całej wyprawy...
  Alina
  facebook
 • Niesamowita przygoda!!! Polecam absolutnie kazdemu. Przepiekne widoki, niezapomniane wrazenia. Nigdy dotat zadna zorganizowana wycieczka nie dostarczyla mi tak wielu pozytywnych doznan.
  Monika
  facebook
 • Przepiękne miejsce❤❤❤ Wciąż żyę wspomnieniami, podejrzewam, że to jeszcze potrwa aż do następnego wyjazdu ❤❤❤ Na moim profilowym foto z Tarasów właśnie 😁😁😁❤
  sylwiafabia
  instagram
 • ❤️ Wyjątkowa podróż. Czekam na kolejny plan po Filipinach :) Wrócę tam :)
  ivkto
  instagram
 • Rewelacyjna przygoda, super widoki, niesamowite przeżycia, doskonała organizacja i cudowne wspomnienia, które zostaną z nami do końca życia!! Serdecznie polecam
  MIchał
  google
 • Witam wszystkich, którzy lubią podróże, adrenalinę i super zabawę. Jestem uczestnikiem ostatniej wyprawy na Filipiny, miała być to wyprawa życia, więc szukałam czegoś, co w 100% spełni moje oczekiwania.
  Anita
  Google