logo amazing asia

"Amazing Asia"

ul. Inwalidów Wojennych 9

44-100 Gliwice

+48 32 307 17 15      +48 500 535 333

logo amazing asia

Wientian – mała stolica Laosu


Położone w środkowo-zachodniej części Laosu, niewielkich rozmiarów miasto Wientian, jest stolicą kraju.

Dość nietypową, ponieważ ta spokojna miejscowość wcale nie jest nadmiernie zakorkowana, ani zatłoczona i nie przypomina w odbiorze tego, co nasuwa się na myśl, gdy myślimy o stołecznych metropoliach. Owszem, znajdują się tutaj wszystkie najważniejsze siedziby rządowe czy ambasady, ale jednocześnie Wientian jest na tyle kompaktowym miastem, że wystarczy wybrać się na rower, aby zobaczyć całą okolicę w jeden, dwa dni. Stolica Laosu nie jest największą kolebką atrakcji w kraju, ale z pewnością ma do zaoferowania kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć!

WIENTIAN - mała stolica laosu

Położone tuż nad rzeką Mekong miasto, ma w sobie atmosferę pewnego luzu i spokoju. Nikt się nigdzie nie spieszy, a stolica wydaje się być dosyć cicha, jak na azjatyckie warunki. Wspaniałym pomysłem na rozpoczęcie dnia może być pyszne śniadanie, zjedzone na urokliwej promenadzie tuż przy Mekongu. W trakcie dnia można wypożyczyć rower, lub pospacerować po mieście i zwiedzić kilka buddyjskich świątyń, budynki rządowe czy łuk triumfalny. W przerwach pomiędzy zwiedzaniem warto skusić się na regionalne smakołyki, serwowane na ulicznych garkuchniach, lub zrelaksować się podczas tradycyjnego masażu laotańskiego. Obowiązkowym punktem programu powinna być również wycieczka do imponującego Budda Park.

CO ZOBACZYĆ W VIENTIANE

BUDDA PARK

Około dwadzieścia kilometrów na południowy-wschód od Wientianu, znajduje się niewielki ogród, do którego zjeżdża większość turystów, przybywających do stolicy. Wszystko to za sprawą ponad dwustu posągów Buddy i hinduskich bożków. Całość robi wrażanie, ponieważ niektóre z figur są naprawdę imponujących rozmiarów. Park powstał z inicjatywy Luang Pu Bunleua Sulilat, mistyka, którego intencją było połączenie dwóch religii: hinduizmu i buddyzmu.

PHA THAT LUANG

Ta 44-metrowa, buddyjska stupa, początkowo wybudowana była jako świątynia hinduistyczna. Jednak na przestrzeni lat wielokrotnie ją przebudowywano i aktualnie stanowi mekkę buddyjskiej religii i wierzeń. Uważana jest za najważniejszy symbol narodowy Laosu.

PATUXAI

Tuż przy budynkach rządowych, dumnie wznosi się monumentalny łuk triumfalny. Budowla upamiętnia walkę Laotańczyków o odzyskanie niepodległości w czasach, gdy kraj był pod władaniem Francuzów. Warto udać się na spacer w okolicach Patuxai, aby pooglądać budynki państwowych urzędów czy ministerstw.

WAT SI SAKET

W Vientiane znaleźć można wiele urokliwych i wartych zobaczenia świątyń, ale to Wat Si Saket wydaje się być tą najbardziej skupiającą uwagę i przypadającą do gustu odwiedzających. Wybudowana została w 1819 roku, a na jej terenie znajduje się 6400 posągów Buddy. Wewnątrz budowli dominuje jedna, kilkunastometrowa figura Buddy, otoczona pozłacanymi kolumnami i freskami. Wat Si Saket jest najstarszą świątynią w całej stolicy Laosu.

KIEDY JECHAĆ DO WIENTIANU

Podobnie jak w pozostałych częściach Laosu, najdogodniejszym terminem na przyjazd do Vientiane jest okres od października do kwietnia (przy czym najwyższy sezon to grudzień-styczeń). Średnie temperatury dzienne w tym czasie to 29-30°C, a opady występują bardzo rzadko.

 FILM Z JEDNEGO, Z NASZYCH WYJAZDÓW DO LAOSU

POZOSTAŁE WPISY O LAOSIE


kwiecień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 • Przygoda życia. Jeśli chcecie wiedzieć jak było, nie wahajcie się! Ja mogę wam opowiadać, pokazywać zdjęcia, nagrane video, ale to wszystko nie oddaje charakteru tych miejsc, ludzi, całej wyprawy...
  Alina
  facebook
 • Niesamowita przygoda!!! Polecam absolutnie kazdemu. Przepiekne widoki, niezapomniane wrazenia. Nigdy dotat zadna zorganizowana wycieczka nie dostarczyla mi tak wielu pozytywnych doznan.
  Monika
  facebook
 • Przepiękne miejsce❤❤❤ Wciąż żyę wspomnieniami, podejrzewam, że to jeszcze potrwa aż do następnego wyjazdu ❤❤❤ Na moim profilowym foto z Tarasów właśnie 😁😁😁❤
  sylwiafabia
  instagram
 • ❤️ Wyjątkowa podróż. Czekam na kolejny plan po Filipinach :) Wrócę tam :)
  ivkto
  instagram
 • Rewelacyjna przygoda, super widoki, niesamowite przeżycia, doskonała organizacja i cudowne wspomnienia, które zostaną z nami do końca życia!! Serdecznie polecam
  MIchał
  google
 • Witam wszystkich, którzy lubią podróże, adrenalinę i super zabawę. Jestem uczestnikiem ostatniej wyprawy na Filipiny, miała być to wyprawa życia, więc szukałam czegoś, co w 100% spełni moje oczekiwania.
  Anita
  Google