Przemierzając rozległe tereny Indonezji, nasze zmysły karmione są kolejnymi, nieznanymi dotąd bodźcami. Przed oczami przewijają się rajskie krajobrazy, mieniące się feerią barw, a także niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe. Z jednej strony jaskrawo zielone tarasy ryżowe i błękity mórz, a z drugiej barwne stroje lokalnych społeczności, rękodzieło i przedmioty codziennego użytku, które zachwycają i intrygują. Indonezja, jako kraj rozrzucony na tysiącach wysp, posiada ogromne bogactwa naturalne i kulturowe. Lokalne mądrości i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie pośród ok. 300 grup etnicznych. Wyjazdy przygodowe do Indonezji to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów nie tylko pozytywnych emocji, rajskich miejsc czy adrenaliny, ale także przedmiotów, które zabrane ze sobą do domu, będą na zawsze przypominać o naszej wielkiej Indonezyjskiej przygodzie. Mając na uwadze, że Indonezja to kraj potężny i zróżnicowany, to nasuwa się jedno ważne pytanie, co przywieźć z Indonezji?
Z czego słynie kraj 17tys. wysp i na co zwrócić uwagę przy wyborze wymarzonych pamiątek? Zapraszamy do lektury!
Jakie pamiątki warto przywieźć z Indonezji?
1. Batik
Stawiając pierwsze kroki na indonezyjskiej ziemi, waszą uwagę z pewnością przykują kolorowe batikowe tkaniny. Batik indonezyjski został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 2009 roku i został uznany na arenie międzynarodowej za historyczną tkaninę ludzkiej cywilizacji. Bez wątpienia jest to duma każdego Indonezyjczyka. Batik to bawełniane lub jedwabne tkaniny, na których rzemieślnicy nanoszą rozmaite wzory za pomocą rozgrzanego wosku, następnie namaczają ją w barwniku, usuwają wosk wrzącą wodą i powtarzają czynność wiele razy. Zależnie od regionu w jakim się znajdujemy, symbole rysowane na tkaninie będą się różnić.
Kolebką batikowej tradycji są miasta Yogyakarta i Solo. Batik można również znaleźć w Semarangu i oczywiście na Bali. Przechadzając się po ulicach kulturowej stolicy Jawy – Yogyakarcie, możemy znaleźć Batik w różnych cenach, zależnie od jakości i techniki wykonania. Kiedy na głównej ulicy handlowej miasta – Marlioboro, królują tanie batiki produkowane fabrycznie, to w markowych butikach, możemy znaleźć ręcznie robione arcydzieła z użyciem naturalnych barwników. Wybór jest przeogromny, tak więc możemy zaopatrzyć się w tkaninę do własnej aranżacji, lub gotowe batikowe ubranie tj. Koszule, spodnie, pasy czy szale.
2. Rzeźby z drewna
Rękodzieło jest w Indonezji bardzo rozpowszechnione, a artystów którzy specjalizują się w tym fachu, można znaleźć w każdym zakątku Indonezji. Każda kultura prezentuje swój oryginalny styl i różnorodność. Praktycznie w każdej wiosce znajdziemy kogoś kto tworzy z drewna piękne figury i symbole, które w indonezyjskiej kulturze mają ogromne znaczenie. Przedmioty wykonane z drewna mogą mieć cele duchowe, artystyczne lub użytkowe. Bardzo często możemy natknąć się na rzeźbione drzwi, framugi, elementy architektoniczne czy maski przedstawiające różne bóstwa. Jeśli chodzi o rodzaj drewna, to używa się drewna tekowego, sandałowego, mahoniu, hebanu i taniego drewna chlebowca. Podobnie jak w przypadku Batiku, wybór towarów jest bardzo duży i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Przechadzając się po uliczkach Yogyakarty czy Ubud, będziemy mieli okazję zaglądnąć do warsztatów rzeźbiarskich aby podpatrzyć proces powstawania wspaniałych rzeźb. Jeśli interesują nas indonezyjskie meble, warto pojechać w okolice Jepary i Kudus w północnej części Jawy. Nie brakuje również sklepów gdzie kupimy przedmioty użytkowe i mniejsze egzemplarze rzeźb, które z łatwością zabierzemy ze sobą do Polski. Wystarczy przejść się po uliczkach Ubud i wybrać to co nas interesuje. Dla koneserów polecamy balijską wieś Mas, która jest domem dla najwybitniejszych indonezyjskich rzeźbiarzy. Ceny produktów z drewna bywają wygórowane, więc nie zapominajmy o narodowym sporcie Indonezyjczyków – targowaniu się.
3. Balijskie obrazy
Spacerując ulicami Ubud, lub innego balijskiego miasteczka, natkniemy się na charakterystyczne obrazy oferowane na sprzedaż przez lokalnych sprzedawców. Możemy rozróżnić 2 główne style malarskie, z których pierwszy przedstawia tradycyjne postacie z teatru cieni Wayang, lub popularnego eposu Ramayany i jest określany stylem klasycznym. Natomiast drugi bazuje na pokazywaniu codziennego życia Balijczyków, tarasów ryżowych czy wiosek rybackich. Tzw. Styl nowoczesny to zasługa niemieckich i holenderskich malarzy, którzy zajęli się przedstawianiem balijskiego życia widzianego oczami podróżnych.
Obrazy balijskie można znaleźć na wielu targowiskach na wyspie, zwłaszcza na Ubud Art Market. Należy uważać na podróbki takich obrazów sprzedawane przez właścicieli stoisk z pamiątkami. Aby znaleźć prawdziwe perełki, należy rozglądać się za sklepami pełniącymi również funkcję warsztatów i galerii. Te należą do artystów, gdzie co prawda cena będzie wyższa, ale mamy pewność, że kupujemy wartościowy kawałek lokalnej sztuki.
4. Kawa I Kretek
Nie mogło również zabraknąć najpopularniejszego indonezyjskiego duetu czyli kawy i papierosów, w którym lubuje się zdecydowana większość mieszkańców. Indonezyjczycy uwielbiają pić kawę, jednak dla przybyszów z Europy, fusiasta zalewajka z 3-4 łyżeczkami cukru lub co gorsze, kawa rozpuszczalna 3w1 nie zdaje egzaminu na aromatyczny, pobudzający napój o poranku. Kultura picia kawy nie jest zbyt dobrze rozwinięta na archipelagu i spożywa się głównie słabej jakości kawy, rozpuszczalne lub dosładzane mlekiem skondensowanym.
W celu napicia się wysokiej jakości kawy, trzeba udać się do kawiarni, które dostępne są w dużych miastach, lub miejscach turystycznych. Wtedy możemy skosztować naparu z ziaren hodowanych na Jawie, Sumatrze, Sulawesi czy Papui, które są cenione na całym świecie za swój smak i aromat. Jeśli chcemy zabrać ze sobą trochę ziarnistego szczęścia do Polski, należy szukać w dobrej jakości kawiarniach, galeriach handlowych i oczywiście na licznych plantacjach gdzie kawa jest hodowana, palona i sprzedawana odwiedzającym.
Warto również wspomnieć o papierosach Kretek, które bardzo ciężko dostać w Europie, a w Indonezji kupimy je w każdym sklepie. Są unikalne na skalę światową z racji mieszania tytoniu ze zmielonymi goździkami, co nadaje im specyficzny słodki zapach i smak.
5. Balijskie kosmetyki
Bardzo pożądanym towarem eksportowym wyspy Bogów są wszelakiej maści kosmetyki naturalne, tworzone przez lokalnych rzemieślników. Nie od dziś wiadomo, że Bali kojarzone jest z błogim relaksem, medytacją czy szerokim wachlarzem zabiegów SPA. Przeglądając towary na lokalnych targowiskach, bez problemu natkniemy się na stosy takich produktów jak aromatyczne kadzidełka, mydełka czy olejki do masażu o zapachu tropikalnych kwiatów tj. plumerii czy jaśminu. W galeriach handlowych lub małych sklepikach z pewnością znajdziemy wiele interesujących produktów.
Jeśli jednak interesuje coś naprawdę z wysokiej półki, to przemierzając wąskie uliczki Ubud natkniemy się na sklepy z kosmetykami sygnowane przez znanych producentów. Kupimy tutaj całą gamę produktów kosmetycznych z przeznaczeniem do domowego SPA, od olejków, mydełek i kremów po peelingi do ciała i indonezyjskie Jamu, czyli ziołowe koktajle do picia, posiadające magiczne właściwości.
6. Przyprawy
Jeśli indonezyjskie smaki przypadną wam do gustu, czemu więc nie spróbować odtworzyć ich w domu? Odwiedzając lokalne targowisko czy to na Jawie, Sumatrze czy Bali, z pewnością natrafimy na sprzedawców przypraw, ba! Aromatyczna woń cynamonu czy galangalu ułatwi nam znalezienie prawidłowego stoiska. Kuchnia indonezyjska jest bogata w przyprawy i zioła. Od najprostszych mieszanek, takich jak Sambal, po skomplikowany, gotowany na wolnym ogniu Rendang, zioła są kluczowymi składnikami, które dodają potrawom unikalnego smaku i aromatu.
Najczęściej używanymi przyprawami w indonezyjskiej kuchni to galangal (lokalny imbir), kurkuma, liście pandanu, tamarynda, pasta krewetkowa, papryczki chili czy kolendra. To tylko niektóre ze znanych nam przypraw, istnieje bowiem o wiele więcej smaków i aromatów dostępnych wyłącznie na archipelagu Indonezyjskim.
7. Przybory kuchenne
Jak już wiemy, Indonezyjscy rzeźbiarze potrafią zrobić z drewnem cudowne rzeczy, więc nic też dziwnego, że potrafią stworzyć funkcjonalne i gustowne artykuły gospodarstwa domowego i naczynia, które zachwycają jakością wykonania, a także ceną. Na licznych targowiskach zetkniemy się z produktami wykonanymi z drzewa chlebowca (jackfruit), korzeni drewna tekowego, łupin orzecha kokosowego czy bambusa. Możemy wybierać spośród produktów w naturalnych kolorach, a także oryginalnych kolorowych wzorach.
Dostępność rzeczy z drewna jest bardzo duża, możemy nabyć m.in. miski, talerze, sztućce, kubki, podstawki w rozmaitych kształtach czy bambusowe słomki, aby już nigdy więcej nie sięgnąć po plastik. Drewniane naczynia są jednymi z najpopularnieszych rzeczy jakie można przywieźć z Indonezji.
8. Sambal
Jeśli jesteś fanem pikantnego jedzenia to z pewnością będziesz wspominał zetknięcie z indonezyjską kuchnią bardziej intensywnie niż twoi współtowarzysze podróży ;)
Sambal to chluba Indonezji i dodatek bez którego statystyczny Indonezyjczyk nie wyobraża sobie posiłku. Powiedzieć, że Sambal to po prostu ostry sos, to jak nie powiedzieć nic. Ulubiony sos wyspiarzy występuje w kilkudziesięciu odmianach! A jedne z najpopularniejszych to sambal terasi z pastą krewetkową i sokiem z limonki, sambal kacang z szalotką, cukrem palmowym, solą i orzeszkami, czy najprostszy sambal tomat z dodatkiem pomidora, soli i soku z limonki.
Można je kupić w dobrych supermarketach, ale najlepiej smakuje świeżo zrobiony, więc zachęcamy do kupna odpowiednich przypraw i stworzenia swojego dzieła!
9. Balijskie latawce
Latawce na Bali mają bardzo długą i bogatą historię. A skoro już mowa o Bali, to wiadomo, że ma to związek z duchowością i znaczeniem religijnym. Dla Balijczyków latawce są sposobem, aby zbliżyć się do bogów. Oryginalnie używano ich, aby „wysyłać” wiadomości do bóstw, prosząc o udane plony. Tradycja ta jest wciąż bardzo żywa i zauważalna na wyspie.
Latawce są starannie wykonywane z bambusa i malowanej bawełnianej tkaniny, mogą mierzyć nawet kilka metrów długości, wtedy do wypuszczenia takiej konstrukcji w powietrze potrzeba kilkunastu ludzi! Na targowiskach można kupić mniejsze egzemplarze kolorowych latawców, które zabierzemy ze sobą do Polski…jeśli oczywiście lubimy puszczać latawce ;)
Czy to już wszystko co warto przywieźć Indonezji?
Otóż nie... to dopiero wierzchołek góry lodowej! Bo oryginalnych i designerskich pamiątek jest naprawdę wiele, więc aby odkryć je wszystkie należałoby spędzić przynajmniej dobrych kilka dni na eksploracji okolicznych targowisk. Gdy już znajdziecie idealną pamiątkę dla siebie, nie zapomnijcie o sztuce targowania się, która jest bardzo mile widziana w Indonezji i wręcz oczekiwana od sprzedawcy!
Targujemy się z poszanowaniem tej handlowej tradycji, w dobrym smaku i z uśmiechem na twarzy. Indonezyjczycy to uwielbiają i z pewnością zejdą z ceny jak tylko się postaracie. Życzymy udanych zakupów i najładniejszych pamiątek pod indonezyjskim słońcem!
FILM Z JEDNEGO, Z NASZYCH WYJAZDÓW DO INDONEZJI