Indonezja to kraj, w skład którego wchodzi ok. 17000 wysp rozrzuconych na odległość prawie 5000km z zachodu na wschód! To czyni go jednym z największych powierzchniowo krajów na świecie. Mieszkańcy archipelagu potocznie określają ogrom Indonezji powiedzeniem "Dari Sabang sampai Merauke", co oznacza, że kraj ciągnie się od miejscowości Sabang w prowincji Aceh, aż po Merauke na Papui Zachodniej. Warto przy kolejnej okazji wspomnieć ten cytat napotkanemu mieszkańcowi, ten z pewnością obdarzy nas szerokim uśmiechem. Kraj stanowi swego rodzaju "pomost" pomiędzy Azją, a Australią, i obmywany jest przez Ocean Indyjski, a także przez Morze Południowo-Chińskie i Morze Filipińskie od północy. Patrząc na ogrom archipelagu z pewnością nasuwa się Wam pytanie, tak właściwie to kiedy jechać do Indonezji? Odpowiedź wydawałaby się prosta, chociaż niekoniecznie tak musi być, ponieważ pogoda w Indonezji może się różnić w zależności od wyspy, na której się znajdujemy.

 

 

 

Kiedy lecieć do Indonezji?

 

Z racji bardzo dużej powierzchni jaka cechuje ten wyspiarski kraj, pogoda w Indonezji w niektórych miesiącach może się diametralnie różnić (Np. Północne Sulawesi czy Moluki), lecz jest to kwestia pojedynczych miesięcy. W Indonezji rozróżniamy zatem nie 4, ale 2 główne pory roku, a mianowicie porę suchą i porę deszczową.

Najlepszą porą na udanie się w podróż po Indonezji są miesiące od maja do października. Wtedy to możemy cieszyć się temperaturami w okolicach 30 stopni (26 stopni w nocy) i brakiem opadów, co stwarza idealne warunki do podróżowania i rozkoszowania się bajecznymi widokami z jakich słynie Indonezja.

  • Najlepsza pogoda: maj-październik
  • Najgorsza pogoda: grudzień-luty (szczyt pory deszczowej)
  • Najcieplejszy miesiąc: sierpień (średnio 32°C)
  • Najchłodniejszy miesiąc: styczeń (29°C)
  • Najlepszy miesiąc: maj/czerwiec/wrzesień
  • Najgorszy miesiąc: styczeń/luty

 

Klimat i pogoda w INDONEZJI

 

W Indonezji panuje tropikalny klimat równikowy i podrównikowy charakteryzujący się bardzo wysoką temperaturą (średnia roczna to ok. 30 stopni Celsjusza), wilgotnością i mocnymi opadami w porze deszczowej. Nie występują tutaj pory roku jak w Europie, a na pogodę kluczowy wpływ mają przede wszystkim opady deszczu, temperatura i oczywiście ukształtowanie terenu, które w przypadku Indonezji jest bardzo zróżnicowane. Tak więc w Indonezji rozróżniamy dwie główne pory roku i przyjętą przez nas, porę przejściową:

  • pora sucha: od maja do września:

To najpewniejszy okres, aby mieć gwarant bezdeszczowej pogody, temperatury oscylują w okolicach 30 stopni Celsjusza i wyżej. Z racji sezonu urlopowego, do Indonezji w tym czasie przyjeżdża więcej turystów, co powoduje niewielką zwyżkę cen w popularnych miejscach.

  • pora deszczowa: od listopada do marca

Nienajlepszy okres na podróże po archipelagu z racji rzęsistych opadów deszczu (niekiedy całodniowych, szczególnie w bliskiej okolicy równika), jednak zdecydowanie częściej występują krótkotrwałe, lecz ulewne deszcze. Zdecydowanym atutem tej pory są bujna roślinność i bardzo mało turystów odwiedzających archipelag. Mogą również wystąpić trudności w przemieszczaniu się po górskich rejonach z racji osuwisk błotnych, używanie promów czy wchodzenie na górskie szczyty.

  • pora przejściowa: kwiecień i październik

Okres przejściowy pomiędzy porą suchą a porą deszczową. W tych miesiącach możemy się cieszyć przyjemną (chłodną!) temperaturą jak na Indonezję, czyli ok 28 stopni. Opady są znikome i zazwyczaj występują po zmroku w postaci godzinnego deszczu. Roślinność wciąż zachwyca swoją soczystością. Według nas są to miesiące, w których zdecydowanie warto wybrać się na archipelag indonezyjski.

Pogoda z podziałem na główne wyspy Indonezji

Z racji ogromnego obszaru jaki zajmuje Indonezja na mapie świata, pogoda na poszczególnych wyspach może się różnić w większym lub mniejszym stopniu. Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę pogodową i informacje, kiedy lecieć do Indonezji, biorąc pod uwagę najważniejsze wyspy archipelagu Nusantary.

 

Jawa - kiedy odwiedzić?

 

Jedna z najgęściej zamieszkanych wysp na świecie. Jest domem dla 55% mieszkańców całego archipelagu, jednocześnie zajmując zaledwie 7% powierzchni kraju. Na Jawę najlepiej podróżuje się w okresie kwiecień - październik, kiedy pogoda jest bezdeszczowa. W tym okresie można delektować się przepięknymi wschodami słońca na świątyni Borobudur czy wulkanie Ijen, a także spektakularnym zachodem słońca na wulkanie Bromo. Jawa słynie z wulkanów, więc jeśli macie w planach górskie trekkingi, to będzie to idealna pora aby je zrealizować. Podróżując po Jawie w porze deszczowej, możemy być świadkami gwałtownych ulew, trwających od 2-3 godzin, do nawet całego dnia w deszczu. Należy pamiętać, że wiele terenów na Jawie to obszary górskie, więc na wysokościach rzędu 2000-3000m n.p.m. temperatura może spaść nawet do kilku stopni Celsjusza.

 

Kiedy lecieć na Bali?

 

Podobnie jak na Jawie, "Wyspa Bogów" smakuje najlepiej w porze naszego lata, czyli mniej więcej od maja do października. Można się wtedy cieszyć słońcem i bezchmurnym niebem, a to z pewnością wielki atut z racji mnóstwa miejsc wartych odwiedzenia na wyspie. Biorąc pod uwagę popularność wyspy, najlepszymi miesiącami do odwiedzin będzie maj, czerwiec, a także wrzesień i październik. Bali jest stosunkowo małą wyspą, jednak jej ukształtowanie terenu ma bardzo wielki wpływ na warunki pogodowe panujące na wyspie. Północna część wyspy, wliczając okolice Loviny i Singaraji odznacza się suchą i gorącą aurą, a także mniejszymi opadami. Przesuwając się w głąb wyspy, w okolicach jeziora Bratan natrafiamy na obszary górskie sięgające 2000m, gdzie panuje chłodniejszy klimat, a prawdopodobieństwo opadów wzrasta, z racji, że przemierzając górskie serpentyny bardzo często przebijamy się przez chmury ;) Kierując się bardziej na południe, doświadczamy soczystej zieleni tropikalnego lasu, większej wilgotności powietrza i temperatur rzędu 28-30 stopni.

 

Kiedy odkrywać SULAWESI?

 

 

Celebes, bo tak nazywana jest w języku polskim ta wyspa, oferuje nam bardzo różne warunki pogodowe, w zależności gdzie aktualnie się znajdujemy. Już patrząc na jej pajęczy kształt z perspektywy mapy, zauważamy że lekko i przewidywalnie nie będzie. Południowe odnogi wyspy to tereny, które najlepiej odwiedzać w miesiącach maj-październik z racji dobrej pogody. W momencie gdy kierujemy się na północ do krainy Torajów, pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna i opady mogą zaskoczyć nas przez cały rok, jednak są to głównie krótkotrwałe opady deszczu. Jeśli chodzi o północe tereny i okolice miasta Manado to mamy tutaj do czynienia z wilgotnym klimatem równikowym co oznacza, że opady mogą pojawić się przez cały rok. Temperatury dochodzą tutaj do 35 stopni!, co przy występującej tutaj wilgotności powietrza może zmęczyć nawet najtwardszych podróżników.

 

Kiedy jechać na Kalimantan? (Indonezyjskie Borneo)

Borneo to trzecia największa wyspa na świecie, a ze względu na jej wielkość, klimat tutaj panujący możemy podzielić na 2 typy. W centralnej części wyspy, która porośnięta jest gęstą dżunglą dominuje klimat równikowy wilgotny, który przynosi częste, acz krótkotrwałe deszcze. Natomiast tereny nabrzeżne są zdecydowanie bardziej suche i mniej wilgotne. Zatem najlepszą porą na odwiedziny w tradycyjnych wioskach Dayaków słynących z rytualnych tatuaży i ich długich domów jest okres od czerwca do września. Wtedy też najlepiej wybrać się na rejs jedną z rzek, aby podziwiać chowające się w zaroślach orangutany i inne zwierzęta.

 

Sumatra - kiedy się wybrać?

 

Sumatra to jedna z największych wysp na świecie (miejsce 6) co oznacza, że klimat różni się w zależności czy przedzieramy się przez lasy północy czy serfujemy na plażach południa. Tak więc północne rejony Sumatry i miejsca takie jak Bukit Lawang, Medan czy Berastagi odznaczają się tropikalnym klimatem z możliwymi opadami przez cały rok. Zdecydowanie odradzamy podróżowanie po tych terenach w miesiącach styczeń-luty, z racji częstych ulewnych deszczy, a także osuwisk błotnych. Południowa Sumatra pogodowo bardziej przypomina warunki panujące na Jawie i klasyczny schemat do podróżowania czyli maj-październik.

 

Kiedy zwiedzać Nusa Tenggara? (Lombok, Sumbawa, Sumba, Flores)

 

Wyspy Nusa Tenggara to nic innego jak Wyspy Południowo-Wschodnie (w dosłownym tłumaczeniu). Występuje tutaj klasyczny schemat pogodowy, co oznacza, że warto tutaj przyjechać w miesiącach kwiecień-październik. Wtedy to możemy cieszyć się wyśmienitą pogodą na idyllicznych plażach Lomboku, wyśmienitym rejsem po archipelagu Komodo czy bezstresowym wejściem na jeden z okolicznych wulkanów. Pora deszczowa w tych rejonach nie zawsze oznacza całodzienny deszcz. Zdecydowanie częściej możemy spotkać się z gwałtownymi burzami i równie mocnymi opadami trwającymi przez godzinę lub dwie, zaraz po zachodzie słońca bądź wczesnym porankiem.

 

Kiedy lecieć na Moluki?

 

Moluki to wyspy porozrzucane na szerokim pasie pomiędzy Sulawesi a Papuą. Tworzą one archipelag składający się z ok. tysiąca wysp, na które można dostać się głównie lokalnymi statkami. Jeśli wybierzemy się na środkowe Moluki, a dokładniej w okolice Ambonu lub wyspy Seram w okresie letnim, możemy się nieco zdziwić. Pogoda jest tutaj inna niż na pozostałych wyspach. W okresie od czerwca do września na wyspach występują opady deszczu i najlepiej je odwiedzać w okresie od października do maja. W pozostałych częściach Moluków tj. północnych rejonach wysp Halmahera i Morotai, a także południowych Kei i Jamdena, panuje podobny klimat jak w reszcie Indonezji w okresie letnim.

 

Papua - kiedy jechać?

 

Papua Zachodnia to teren na którym również można napotkać różnice jeśli chodzi o warunki pogodowe w stosunku do innych części Indonezji. Między czerwcem a wrześniem możemy być świadkami opadów deszczu jeśli chodzi o sławny archipelag Raja Ampat. Tak więc wypoczynek na rajskich wyspach i nurkowanie (bo z tego słynie to miejsce) mogą nie należeć do najprzyjemniejszych. Najlepszą porą na odwiedzenie Raja Ampat to miesiące od listopada do marca, kiedy to możemy cieszyć się najlepszą widocznością pod wodą, bo to właśnie tutaj znajduje się jedno z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania.

Jeśli chcemy odwiedzić papuaski interior i wędrować doliną Baliem do ludów Dani i Lani to nie należy brać pod uwagę miesięcy maj-czerwiec, z racji największych rocznych opadów deszczu. Odpowiednią porą na trekking będą zatem pora odpowiadająca naszej kalendarzowej zimie. Należy jednak pamiętać, że to tereny położone w górach i mocno zarośnięte dżunglą co wpływa na częstsze opady deszczu, jednak są one zazwyczaj krótkotrwałe.

 

Podsumowując:

Kiedy jechać do Indonezji? Oto najlepsze pory na odwiedzenie wybranych wysp archipelagu indonezyjskiego:

(KWIECIEŃ - PAŹDZIERNIK) - SUMATRA, JAWA, KALIMANTAN, BALI, LOMBOK, FLORES, PÓŁNOCNE MOLUKI

(LISTOPAD - KWIECIEŃ) - ŚRODKOWE i POŁUDNIOWE MOLUKI, RAJA AMPAT, PÓŁNOCNE SULAWESI

 

CENNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE POGODY W INDONEZJI

 

• Różnica pomiędzy najkrótszym, a najdłuższym dniem w Indonezji wynosi zaledwie 48 minut! Co oznacza, że przez cały rok praktycznie o tej samej porze doświadczamy zachodu słońca, a są to okolice godziny 18:30.

• Indonezja to kraj tropikalny ze średnią temperaturą ~30 stopni Celsjusza. Jednak nie należy zapominać, że im wyżej tym temperatura gwałtownie spada. I taki spadek możemy napotkać nawet w ciągu kilku godzin. Doskonałym tego przykładem jest miasto Probolinggo charakteryzujące się temperaturami rzędu 35 stopni, i gdy po 2-godzinnej podróży znajdujemy się już pod kraterem wulkanu Bromo, gdzie nocą temperatura spada nawet do 5 stopni Celsjusza. Wahania temperatur potrafią być ogromne.

• Jeśli zdecydujemy się na podróż w porze deszczowej, warto wiedzieć, że wtedy nie skorzystamy z pewnych atrakcji (np. trekking na wulkan Rinjani lub Semeru) lub możemy napotkać utrudnienia w kursowaniu promów (wzburzone morze), a także osuwiska błotne w górskich miejscowościach jak np. Berastagi na Sumatrze.

• Wysokie temperatury sprawiają, że na moment pobytu w Indonezji najlepiej czujemy się chodząc w japonkach! Należy jednak uważać, że to "obuwie" używane przez dłuższy czas, może poranić nasze stopy, co nie będzie komfortowe przy dalszej eksploracji. Radzimy korzystać od czasu do czasu ;)

• Jeżeli pozostajemy przez dłuższy czas na otwartym terenie, należy chronić się przed promieniami słonecznymi. Sprawdziliśmy na własnej skórze, że słońce schowane za chmurami też potrafi przypiec 2 razy, a nawet więcej!

Reasumując, po zapoznaniu się z powyższym artykułem, Wasze wątpliwości o to, kiedy jechać do Indonezji powinny zostać błyskawicznie rozwiane. Odpowiednio planując swoją wyprawę do Indonezji, możemy wyciągnąć z wyjazdu totalne maximum, zobaczyć wyśnione miejsca i cieszyć się najlepszą pogodą.

Do zobaczenia na rajskich plażach Indonezji!

FILM Z JEDNEGO, Z NASZYCH WYJAZDÓW DO INDONEZJI