„Jedność w różnorodności” - motto idealnie podkreśla ogromną różnorodność kulturową i geograficzną Indonezji, która skrywa wszystkie cuda natury: wulkany, wodospady, lasy deszczowe, jaskinie, pola ryżowe, bezludne wysepki i puste plaże, a do tego niezwykłą rozmaitość kulturową. To wszystko sprawia, że do Indonezji chce się wracać. My odwiedzamy ją od kilku do kilkudziesięciu razy w sezonie. Przekonaliśmy się, że z uwagi na mnogość grup etnicznych i obecność różnych wyznań religijnych ciężko mówić o Indonezji jako całości, ale jest kilka uniwersalnych faktów. 

 

9 FAKTÓW O INDONEZJI

 

1. Indonezja jest największym wyspiarskim krajem na świecie

Ile wysp posiada? Oficjalnie szacuje się, że ponad 17 000. Niektóre statystyki podają jednak 13 307. Liczby te zależą od czasu, w którym były wykonywane badania. Podczas przypływów niektóre, malutkie wysepki pokryte jedynie piaskiem, znajdują się pod wodą. Zaznaczyć trzeba, że zamieszkałych wysp jest około 6 000. Jak zobrazować sobie wielkość Indonezji? Wyobraź sobie, że odcinek z jednego końca Indonezji na drugi jest porównywalny z odległością w linii prostej z Londynu do Montrealu w Kanadzie.

 

Prawdziwy rozmiar Indonezji

2. Indonezja spośród wszystkich krajów świata ma najwięcej wulkanów

Ponad 500 i w tym najwięcej aktywnych, których jest ponad 140!

3. Indonezja jest największym muzułmańskim krajem świata

Chociaż dla większości z nas muzułmanie kojarzeni są ze światem arabskim, to aż 220 milionów wyznawców Islamu mieszka właśnie w Indonezji, co stanowi ok. 85% jej populacji. Oblicze muzułmanów mieszkających w Indonezji znacząco odbiega od tego z wyobrażeń ludzi zachodu.

4. W Indonezji dochodzi do około 600 trzęsień ziemi w ciągu roku

Indonezja znajduje się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia – w pasie tym występuje około 90% wszystkich trzęsień ziemi na świecie. W Indonezji sejsmografy każdego dnia rejestrują od 1 do 3 trzęsień ziemi. W ciągu całego roku jest ich około 600, ale trzęsienia, które wyrządzają ogromne szkody, zdarzają się raz na kilka lat.

5. Warany z Komodo

Indonezja jest jedynym miejscem na świecie, gdzie możemy spotkać na wolności, największe współcześnie żyjące jaszczury– Warany z Komodo.

6. Wyznanie religijne w dowodzie osobistym

Konstytucja gwarantuje wolność wyznania i rząd Indonezyjski uznaje oficjalnie 6 religii: islam, protestantyzm, katolicyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm, ale ateiście może grozić do 5 lat pozbawienia wolności. Co ciekawe, każdy obywatel do dowodu osobistego ma wpisywane swoje wyznanie religijne.

7. W 2019 roku, Indonezję odwiedziło 16,1 miliona turystów

Dla porównania, Tajlandia została odwiedzona przez 42 miliony turystów.

8. Indonezja leży w 3 strefach czasowych (GMT+7,GMT+8,GMT+9)

W okresie letnim dzieli ją od Polski (GMT+1) kolejno +5h (Sumatra + Jawa),+ 6 (Bali + Lombok + Komodo) +7 ( Papua + część Moluków). W okresie zimowym dochodzi jeszcze jedna dodatkowa godzina, ponieważ mieszkańcy Indonezji nie przestawiają zegarów.

9. Lasy tropikalne w Indonezji zajmują 49,86% całkowitej powierzchni kraju

Indonezyjskie lasy są schronieniem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Z wszystkich gatunków świata znajduje sie w nich po: 10% kwiatów, 12% ssaków, 15% gadów i płazów i 17% ptaków.

 

 

34 CIEKAWOSTKI O INDONEZJI

 

POWSZECHNE ZWYCZAJE

1. Najczęstszym miejscem do spożywania posiłków jest chodnik bądź ulica. 

2. Obowiązkowo musisz ściągnąć obuwie, zanim usiądziesz przy stole na ulicy. Jest to również mile widziane, odwiedzając kogoś w gościach. Okazujesz wtedy szacunek Pani domu.

3. Zapomnij o nożu i widelcu. Miejscowi łyżki używają nawet do jedzenie mięsa, a jak jej brakuje to pomagają sobie ręką.

4. Zamiast serwetek na stole w jadalni znajdziesz papier toaletowy, ale rzadko bywa dostępny w toalecie, a raczej w tzw. mandi – zastaniesz tu duży zbiornik z wodą i małe naczynko, a zamiast muszli klozetowej – dziurę w podłodze. Wodą będziesz mógł umyć swoje intymne części ciała. Dla Indonezyjczyków pomysł rozcierania nieczystości papierem jest co najmniej obrzydliwy.

5. Nie zdziw się jak ktoś bez skrępowania zapyta Cię o Twój wiek, czy inne osobiste sprawy. Indonezyjczycy nie są wścibscy, po prostu lubią rozmawiać.

6. Nie bądź zdumiony, gdy przy wysokiej temperaturze i pełnym słońcu spotkasz Indonezyjczyków ubranych w dżinsy i koszule z długim rękawem. Tu opalenizna nikomu nie jest potrzebna, a „białe” uważa się za piękne.

7. Jak w każdym muzułmańskim kraju, zbyt skąpe ubranie, nie jest mile widziane.

8. Weź poprawkę na udzielne przez Indonezyjczyków informację. Z reguły, jeżeli Indonezyjczyk nie zna odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytanie, to i tak spróbuje pomóc, nie zawsze trafnie.

9. Nie używaj lewej ręki przy jedzeniu i nikogo nią nie dotykaj. Traktowane jest to jako obraza, ponieważ lewa ręka powszechnie uznawana jest za nieczystą i używaną jedynie w toalecie. 

10. Indonezyjczycy wierzą w magię, duchy oraz uzdrowicielską moc leżenia na torach kolejowych. W wszystko to za sprawą historii niepełnosprawnego mężczyzny, który chcąc popełnić samobójstwo położył się na torach i w pewnym momencie odzyskał czucie w nogach.

 

RUCH ULICZNY W INDONEZJI

 

11. Na indonezyjskich drogach pierwszeństwo ma zawsze większy (zresztą ta zasada odnosi się praktycznie do całej Azji).

12. Widok wieloosobowej rodziny przemieszczającej się na jednym skuterze to wcale nierzadkość.

13. Kiedy ktoś mruga Ci światłami, to nie znaczy, że Cię przepuszcza, a jedynie daje do zrozumienia, że nadjeżdża, a Ty masz uciekać.

14. Na ulicy trąbią wszyscy. W ten sposób dają znać, że najeżdżają, a Ty masz uważać. 

15. W Indonezji obowiązuje ruch lewostronny.

 

JEDZENIE W INDONEZJI

 

16. W Indonezji dzień zaczyna się od ryżu ze smażonym kurczakiem, alternatywnie je się zupę z ryżem lub ryżowy kleik.

17. Jeżeli staniesz przed wyborem: „spicy or not spicy” pamiętaj, że indonezyjska kuchnia jest ostra. 

18. Nie denerwuj się, gdy zamówisz herbatę bez cukru, a dostaniesz podwójnie słodką.

19. To kraj, w którym znajomi spotykają się przy mleku. Prawie w każdym podawanym napoju znajdzie się mleko, nie zdziw się więc jak nawet Coca Coli napijesz się z jego dodatkiem.

20. Najpopularniejszym daniem w Indonezji jest Nasi Goreng – smażony ryż z warzywami.

21. Jednym z najważniejszych składników kuchni indonezyjskiej jest sos Sambal. Jest to ostra pasta na bazie chili i innych przypraw.

 

POZOSTAŁE CIEKAWOSTKI Z INDONEZJI

 

22. Indonezja jest czwartym najbardziej zaludnionym krajem świata z populacją liczącą ponad 260 milionów ludzi.

23. Żyje tu blisko 300 grup etnicznych posługujących się ok. 580 odrębnymi językami i dialektami. Mimo tego, że najwięcej osób posługuje się językiem jawajskim (ok. 100 milionów ludzi), rząd nie chcąc faworyzować Jawajczyków, oficjalnym językiem ustanowił Bahasa Indonesia.

24. Obecnie stolicą Indonezji jest Dżakarta na wyspie Jawa. Eksperci ochrony środowiska obserwując zjawisko zapadania się wyspy pod ciężarem konstrukcji i podnoszenie się poziomu Morza Jawajskiego alarmują, że w 2050 roku 1/3 Dżakarty może znaleźć się pod wodą. Z tego powodu prezydent Indonezji zapowiedział przeniesienie stolicy na Borneo. Cały ten proces ma zakończyć się w przeciągu 5-10 lat, a kosztować będzie około 33 mld dolarów.

25. Indonezyjczycy to najniżsi ludzie na świecie. Ich średnia wysokość wynosi 158 cm.

26. Koty w Indonezji mają charakterystyczne krótkie ogony. Nikt tu jednak ogonów im nie obcina. Jest to uwarunkowane genetycznie i takie się rodzą.

27. Indonezja to kraj, w którym za przemyt narkotyków nadal grozi kara śmierci.

28. Po wymianie dolarów na rupie przez chwilę możesz poczuć się jak milioner. Milion rupi to około 270 zł.

29. Indonezyjczycy w upalny dzień osłaniają się przed wiatrem w obawie o „masunk -angin", czyli „wejście wiatru”. Przeziębienie, niestrawność czy inne choroby bardzo często mają jedną przyczynę, którą jest właśnie wiatr. Jedna przyczyna to i jedno antidotum – najpopularniejszy, indonezyjski lek na „wszystko” to „tolak angin”.

30. W Indonezji w Górach Śnieżnych na wyspie Nowa Gwinea znajduje się największa kopalnia złota i trzecia co do wielkości kopalnią miedzi na świecie - Kopalnia Grasberg. Około 70% udziałów w niej ma amerykański koncern wydobywczy Freeport McMoran Copper & Gold, który ma wyłączność na eksploatację złóż w Górach Śnieżnych. 

31. W Indonezji są specjalne, luksusowe więzienia dla najbogatszych. Co tu czeka na skazanego? Każdy z nich ma osobną celę, a właściwie szykowny pokój. W standardzie mają nowoczesne siłownie i pracownie komputerowe, biblioteki, a nawet solaria i spa.

32. Czerwono – białe barwy to oficjalna flaga Indonezji, którą Indonezyjczycy cieszą się od 17 sierpnia 1945, kiedy to odzyskali niepodległość spod okupacji Holandii.

33. Mówi się, że w Indonezji doszło do największego odnotowanego wybuchu wulkanu w historii ludzkości - wulkanu Krakatau. Zdarzenie to miało miejsce w 1889 r. Dźwięk wybuchu wulkanu również uznano za najgłośniejszy dźwięk znany ludziom. Można było go usłyszeć z odległości około 5 tysięcy km. Ilość gazów, które dostały się do atmosfery podczas tego wybuchu na 3 lata zmieniły odcień słońca i księżyca widzianego z Ziemi. Słońce było zabarwione na zielono, a księżyc na niebiesko. Jednak to Erupcja Tambory na wyspie Sumbawa w 1815 r. była dziesięć razy silniejsza niż w przypadku Krakatau, ale wydarzenie to miało miejsce przed wynalezieniem telegrafu, więc wiadomości były wolniej rozpowszechniane.

34. Na Jawie znajduje się największe kwaśne jezioro świata. Ma ono turkusowy kolor i mieści się w kraterze wulkanu Ijen.

 

A to nasza recepta na przygodę życia w Indonezji: