logo amazing asia

"Amazing Asia"

Dworcowa 62/5

44-100 Gliwice

+48 32 307 17 15      +48 500 535 333

logo amazing asia

Kiedy jechać na Filipiny? Pogoda na Filipinach

Kiedy jechać na Filipiny? 

Filipiny to kraj wyspiarski, składający się z ponad 7000 tysięcy wysp, otoczonych wodami Morza Południowochińskiego, Celebes i Sulu,  a także otwartymi wodami Oceanu Spokojnego od wschodniej strony. Żadne miejsce na Filipinach nie jest oddalone więcej niż 100km od morza, a większość miejsc znajduje się w zdecydowanie krótszym dystansie. Monsunybliskość wody, są głównymi czynnikami, które kształtuje pogodę na Filipinach.

Powierzchnia Filipin to  300 000 km² (porównywanlie do Polski), jednak rozrzucenie wysp Archipelagu Filipińskiego na przestrzeni 1880km z północy na południe oraz 1200km ze wschodu na zachód, sprawia, zróżnicowanie klimatyczne.

Pogoda w większości miejsc na Filipinach jest najlepszy w miesiącach od grudnia do maja, idealnym miesiącem jest marzec, zanim ciepło i wilgotność zaczną dawać się we znaki. 

Klimat i pogoda na FILIPINACH

Na Filipinach panuje klimat równikowy monsunowy charakteryzujący się stosunkowo wysoką  temperaturą ( średnia roczna ok. 28 stopni Celsjusza), wilgotnością i dużą ilościa opadów. Nie wystepują tutaj pory roku jak w Europie, a na pogodę mają wpływ przede wszystkim opady deszczu i temperatura. Zatem na Filipinach mamy dwie pory roku:

 • pora sucha: od grudnia do maja, którą można podzielić na:
  • chłodną porę suchą: grudzień do luty - kiedy filipińczycy mówią, że jest chłodno, oznacza to temperaturę w okolicach 25° w ciągu dnia 25° oraz 20° nocą
  • gorącą porę suchą: marzec do maj - od marca temperatury zaczynają rosnąć aby w maju,  w  ciągu dnia oscylować w granicy 32-38°
 • pora deszczowa: od czerwca do listopada

Oprócz dwóch pór roku, wyróżnia się 4 rodzaje klimatu.  

4 typy klimatu na Filipinach

W związku z dużym zróznicowaniem geograficznym poszczególnych wysp i regionów,  na Filipinach rozróżnia się 4 typy klimatu w zależności od opadów:

 • Typ I - dwie wyraźne pory, sucha od listopada do  kwietnia, deszczowa przez resztę roku. Występuje w zachodniej części Filipin ( Północny Palawan, Luzon, Mindoro)
 • Typ II brak pory suchej, z mocnymi opadami od listopada do stycznia. Występuje w m.in Siargao, Bicol, Północne Mindanao
 • Typ III - pory roku nie są wyraźne, stosunkowo sucho od listopada do kwietnia, sporo opadów przez resztę roku. Wystepuje m.in w centralnym Luzonie, Zachodnich i środkowych Visaja (Boracay, Cebu) oraz Południowym Mindanao
 • Typ IV opady deszczu są mniej lub bardziej równomiernie rozłożone w ciągu roku . Występuje m. in. na Boholu, Północy Cebu 

Monsuny na Filipinach

Monsuny są to wiatry sezonowe między oceanem, a lądem, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Rozróżniamy dwa rodzaje monsumów:

 • Monsun letni, nazywany na Filipinach "Habagat". Wilgotny monsun południowo-zachodni (maj-październik)  wieje z morza w stronę lądu, niosą za sobą porę deszczową. 
 • Monsun zimowy, nazywany na Filipinach "Amihan". Chłodne i suche wiatry północno-wschodniego monsunu (listopad kwiecień) wiejące z lądu w stronę morza niosą za sobą porę suchą.

Tajfuny na Filipinach

Tajfun jest to nic innego jak silny huragan z towarzyszącymi mu niszczycielskimi wiatrami i deszczem. Egzotycznie i gróźnie brzmiące tajfuny to jedno i to samo zjawisko co huragany czy orkany, a różnią się jedynie miejscem wystepowania. Tajfun powstaje w ogromie wód Oceanu Spokojnego i jest możliwy do zaobserwowania nawet 3 tygodnie przed uderzeniem w ląd. W tydzień przed uderzeniem meteorolodzy są w stanie przewidzieć gdzie prawdopodobnie przebiegnie jego trasa (jego trasa w każdym momencie może ulec zmianie). Średnio każdego roku Filipiną zagraża około 20 tajfunów, z czego zazwyczaj 6-10 uderza w ląd. Na Filipinach funkcjonuje 5 poziomowy system ostrzegania przed tajfunami:

 1.  Tropikalna depresja - wiatr o prędkości  30-60km/h ma się pojawić w ciągu 36h
 2. Tropikalna burza - wiatr o prędkości  62-88km/h ma się pojawić w ciągu 24h
 3. Ostra tropikalna burza - wiatr o prędkości  89-117km/h ma się pojawić w ciągu 24h
 4. Tajfun - wiatr o prędkości  118-220km/h ma się pojawić w ciągu 12h
 5. Supertajfun - wiatr o prędkości  większej niż 220km/h ma się pojawić w ciągu 12h

Na Filipinach tajfuny najczęściej występują w porze deszczowej czyli od czerwca do listopada (mogą się również pojawić w porze suchej ale będzie to raczej anomalią niż standardem). Szczyt sezonu tajfunowego przypada w miesiącach od lipca do października (około 70% wszystkich tajfunów w ciągu roku).

Poniżej przykładowa trasa tajfunu, który powstał poza Philippines Area of Responsibility(Filipiński Obszar Odpowiedzialności) w skrócie PAR (ten obszar zaznaczony czarną przerywaną linią). W momencie kiedy tajfun pojawi się w strefie PAR, PAGASA - Filipńska Agencja Meteorologiczna, nadaje mu nazwę (która jest już wcześniej z góry określona). Lokalna nazwa tajfunu (Rolly) różni się od międzynarodowej (Goni).

Lecąc na Filipiny trzeba się liczyć z możliwością doświadczenia tego zjawiska meterologicznego na własnej skórze. Nawet Twój najlepszy plan może zostać pokrzyżowany przez tajfun, ponieważ w momencie kiedy znajdzie się on w niedalekiej odległości od miejsca  w którym się znajdujesz, filipińska straż przybrzeżna zakaże wypływania łodziom w morze i loty prawdopodobnie zostaną anulowane, a w rezultacie zostaniesz uziemiony na jednej z filipińskich wysp. Po 2 do 4 dniach wszystko stopniowo zacznie wracać do normy. 

Ocena 4.8 (5 Głosy)

OSTATNIE WPISY NA NASZYM BLOGU


wrzesień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 • Przygoda życia. Jeśli chcecie wiedzieć jak było, nie wahajcie się! Ja mogę wam opowiadać, pokazywać zdjęcia, nagrane video, ale to wszystko nie oddaje charakteru tych miejsc, ludzi, całej wyprawy...
  Alina
  facebook
 • Niesamowita przygoda!!! Polecam absolutnie kazdemu. Przepiekne widoki, niezapomniane wrazenia. Nigdy dotat zadna zorganizowana wycieczka nie dostarczyla mi tak wielu pozytywnych doznan.
  Monika
  facebook
 • Przepiękne miejsce❤❤❤ Wciąż żyę wspomnieniami, podejrzewam, że to jeszcze potrwa aż do następnego wyjazdu ❤❤❤ Na moim profilowym foto z Tarasów właśnie 😁😁😁❤
  sylwiafabia
  instagram
 • ❤️ Wyjątkowa podróż. Czekam na kolejny plan po Filipinach :) Wrócę tam :)
  ivkto
  instagram
 • Rewelacyjna przygoda, super widoki, niesamowite przeżycia, doskonała organizacja i cudowne wspomnienia, które zostaną z nami do końca życia!! Serdecznie polecam
  MIchał
  google
 • Witam wszystkich, którzy lubią podróże, adrenalinę i super zabawę. Jestem uczestnikiem ostatniej wyprawy na Filipiny, miała być to wyprawa życia, więc szukałam czegoś, co w 100% spełni moje oczekiwania.
  Anita
  Google