Kiedy jechać na Filipiny? Pogoda na Filipinach

 

 

Filipiny to kraj wyspiarski, składający się z ponad 7000 tysięcy wysp, otoczonych wodami Morza Południowochińskiego, Celebes i Sulu, a także otwartymi wodami Oceanu Spokojnego od wschodniej strony. Żadne miejsce na Filipinach nie jest oddalone więcej niż 100km od morza, a większość miejsc znajduje się w zdecydowanie krótszym dystansie. Monsuny i bliskość wody, są głównymi czynnikami, które kształtuje pogodę na Filipinach.

Powierzchnia Filipin to 300 000 km² (porównywalnie do Polski), jednak rozrzucenie wysp Archipelagu Filipińskiego na przestrzeni 1880km z północy na południe oraz 1200km ze wschodu na zachód, sprawia, zróżnicowanie klimatyczne.

Pogoda w większości miejsc na Filipinach jest najlepszy w miesiącach od grudnia do maja, idealnym miesiącem jest marzec, zanim ciepło i wilgotność zaczną dawać się we znaki.

 

Klimat i pogoda na Filipinach

Na Filipinach panuje klimat równikowy monsunowy charakteryzujący się stosunkowo wysoką temperaturą ( średnia roczna ok. 28 stopni Celsjusza), wilgotnością i dużą ilościa opadów. Nie wystepują tutaj pory roku jak w Europie, a na pogodę mają wpływ przede wszystkim opady deszczu i temperatura. Zatem na Filipinach mamy dwie pory roku:

 • pora sucha: od grudnia do maja, którą można podzielić na:
  • chłodną porę suchą: grudzień do luty - kiedy filipińczycy mówią, że jest chłodno, oznacza to temperaturę w okolicach 25° w ciągu dnia 25° oraz 20° noc
  • gorącą porę suchą: marzec do maj - od marca temperatury zaczynają rosnąć aby w maju, w ciągu dnia oscylować w granicy 32-38°
 • pora deszczowa: od czerwca do listopada

4 typy klimatu na Filipinach

W związku z dużym zróznicowaniem geograficznym poszczególnych wysp i regionów, na Filipinach rozróżnia się 4 typy klimatu w zależności od opadów:

  Typ I - dwie wyraźne pory, sucha od listopada do kwietnia, deszczowa przez resztę roku. Występuje w zachodniej części Filipin ( Północny Palawan, Luzon, Mindoro)
  Typ II - brak pory suchej, z mocnymi opadami od listopada do stycznia. Występuje w m.in Siargao, Bicol, Północne Mindanao
  Typ III - pory roku nie są wyraźne, stosunkowo sucho od listopada do kwietnia, sporo opadów przez resztę roku. Wystepuje m.in w centralnym Luzonie, Zachodnich i środkowych Visaja (Boracay, Cebu) oraz Południowym Mindanao
 Typ IV - opady deszczu są mniej lub bardziej równomiernie rozłożone w ciągu roku . Występuje m. in. na Boholu, Północy Cebu

 

Monsuny na Filipinach

Monsuny są to wiatry sezonowe między oceanem, a lądem, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Rozróżniamy dwa rodzaje monsumów:

 • Monsun letni, nazywany na Filipinach "Habagat". Wilgotny monsun południowo-zachodni (maj-październik) wieje z morza w stronę lądu, niosą za sobą porę deszczową.
 • Monsun zimowy, nazywany na Filipinach "Amihan". Chłodne i suche wiatry północno-wschodniego monsunu (listopad kwiecień) wiejące z lądu w stronę morza niosą za sobą porę suchą.

Tajfuny na Filipinach

Tajfun jest to nic innego jak silny huragan z towarzyszącymi mu niszczycielskimi wiatrami i deszczem. Egzotycznie i groźnie brzmiące tajfuny to jedno i to samo zjawisko co huragany czy orkany, a różnią się jedynie miejscem występowania. Tajfun powstaje w ogromie wód Oceanu Spokojnego i jest możliwy do zaobserwowania nawet 3 tygodnie przed uderzeniem w ląd. W tydzień przed uderzeniem meteorolodzy są w stanie przewidzieć gdzie prawdopodobnie przebiegnie jego trasa (jego trasa w każdym momencie może ulec zmianie). Średnio każdego roku Filipiną zagraża około 20 tajfunów, z czego zazwyczaj 6-10 uderza w ląd. Na Filipinach funkcjonuje 5 poziomowy system ostrzegania przed tajfunami:

 1. Tropikalna depresja - wiatr o prędkości 30-60km/h ma się pojawić w ciągu 36h
 2. Tropikalna burza - wiatr o prędkości 62-88km/h ma się pojawić w ciągu 24h
 3. Ostra tropikalna burza - wiatr o prędkości 89-117km/h ma się pojawić w ciągu 24h
 4. Tajfun - wiatr o prędkości 118-220km/h ma się pojawić w ciągu 12h
 5. Supertajfun - wiatr o prędkości większej niż 220km/h ma się pojawić w ciągu 12h

Na Filipinach tajfuny najczęściej występują w porze deszczowej czyli od czerwca do listopada (mogą się również pojawić w porze suchej ale będzie to raczej anomalią niż standardem). Szczyt sezonu tajfunowego przypada w miesiącach od lipca do października (około 70% wszystkich tajfunów w ciągu roku).

Poniżej przykładowa trasa tajfunu, który powstał poza Philippines Area of Responsibility(Filipiński Obszar Odpowiedzialności) w skrócie PAR (ten obszar zaznaczony czarną przerywaną linią). W momencie kiedy tajfun pojawi się w strefie PAR, PAGASA - Filipńska Agencja Meteorologiczna, nadaje mu nazwę (która jest już wcześniej z góry określona). Lokalna nazwa tajfunu (Rolly) różni się od międzynarodowej (Goni).

 

Lecąc na Filipiny trzeba się liczyć z możliwością doświadczenia tego zjawiska meterologicznego na własnej skórze. Nawet Twój najlepszy plan może zostać pokrzyżowany przez tajfun, ponieważ w momencie kiedy znajdzie się on w niedalekiej odległości od miejsca w którym się znajdujesz, filipińska straż przybrzeżna zakaże wypływania łodziom w morze i loty prawdopodobnie zostaną anulowane, a w rezultacie zostaniesz uziemiony na jednej z filipińskich wysp. Po 2 do 4 dniach od uderzenia tajfunu wszystko stopniowo zacznie wracać do normy.