logo amazing asia

"Amazing Asia"

Dworcowa 62/5

44-100 Gliwice

+48 32 307 17 15      +48 500 535 333

logo amazing asia

Don Det - luz i beztroska

Don Det  – miejsce w którym czas płynie wolnej, a w powietrzy czuć atmosferę luzu i beztroski


Mowa o położonej na samym południu kraju, tuż przy granicy z Kambodżą, krainie 4000 wysp. Mocno rozgałęziona delta Mekongu wdarła się w ląd, dzieląc go na tysiące małych wysepek. Niektóre z nich są zamieszkane i popularne wśród turystów, szukających ciszy i spokoju. Jedną z nich jest wyspa Don Det, która kusi pięknymi widokami, uroczymi drewnianymi domkami i spektakularnymi zachodami słońca!

W Don Det z małych knajpek wydobywa się rastamańska muzyka, zagłuszana tylko co jakiś czas pianiem kogutów. Uśmiechnięte, laotańskie dzieci biegają boso, a najczęściej uprawianym sportem jest… leżenie na hamaku! Leniwy rytm dnia niemal synchronizuje się z powolnym nurtem Mekongu, ponieważ to on odgrywa główną rolę w tym rejonie.

CO ROBIĆ W DON DET

Obowiązkowym zajęciem na tej spokojnej wyspie jest… leniuchowanie! To w tym właśnie celu przyjeżdża się na Don Det i nie ma sensu się za bardzo przemęczać. Warto przy wyborze noclegu upewnić się, czy na wyposażeniu jest hamak, ponieważ będziemy na nim spędzać długie godziny, czytając, popijając zimnego BeerLao i obserwując spokojnie płynące wody Mekongu. W ramach rozrywki można się udać na spacer dookoła wyspy, a na obiad skosztować pysznego, słynnego na Don Det hamburgera z dyni!

Wieczorem warto wybrać się do którejś z klimatycznych knajpek z rastamańską muzyką w tle, spotkać podróżników z całego świata i w fajnej, relaksującej atmosferze, podziwiać widowiskowy zachód słońca.

Gdy jednak znudzi nam się już to leniuchowanie, dobrym pomysłem jest wypożyczenie roweru i pojeżdżenie po okolicy. Most, który łączy Don Det z sąsiednią wyspą Don Khon, pozwoli na niemal całodniową wyprawę rowerową po dwóch wyspach. W resortach są również dostępne zorganizowane rejsy łódką do malowniczych wodospadów lub na obserwację delfinów rzecznych. Bardziej aktywnym z pewnością spodoba się możliwość pływania po Mekongu kajakiem lub na oponie. Z powodu wysokich temperatur, panujących na Don Det, dobrym pomysłem może być popływanie w rzece, lub w jednym z dwóch dostępnych na wyspie basenów.

CO ZOBACZYĆ W DON DET

DON KHON

Sąsiadująca z Don Det, większa wyspa, połączona jest mostem, dzięki czemu można ją zwiedzić, podczas rowerowej wycieczki. Warto udać się w najdalsze zakątki Don Khon, aby podglądnąć życie codzienne mieszkańców. Wyspa ma również do zaoferowania kilka fajnych punktów widokowych na wodospady (Tad Khone Pa Soi Falls, Tad Somphamit Falls). Na Don Khon znajduje się też stara lokomotywa wąskotorowa, spuścizna po czasach kolonii francuskiej.

WODOSPADY – THE KHONE FALLS

Najobszerniejsze wodospady w całej Azji Południowo-Wschodniej, które naprawdę robią wrażenie! Najwyższy z wodospadów ma 21 metrów, a widok na imponujące kaskady wodne jest niesamowity! Aby tu dotrzeć, należy wynająć łódkę, której właściciel przetransportuje nas na miejsce.

KIEDY JECHAĆ DO DON DET

Najdogodniejszym terminem na przyjazd jest pora sucha, czyli okres od listopada do kwietnia. Opady praktycznie nie występują, słońce świeci każdego dnia i jest ciepło (25-32°C). Pozostała część roku jest chłodniejsza, a pomiędzy czerwcem a wrześniem można zaobserwować duży wzrost opadów. Wówczas widoki intensywnie zielonych pól ryżowych są kuszące, ale częsty brak w dostawach prądu i obfite ulewy, mogą być uciążliwe podczas pobytu.

 FILM Z JEDNEGO, Z NASZYCH WYJAZDÓW DO LAOSU

 POZOSTAŁE WPISY O LAOSIE


sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 • Przygoda życia. Jeśli chcecie wiedzieć jak było, nie wahajcie się! Ja mogę wam opowiadać, pokazywać zdjęcia, nagrane video, ale to wszystko nie oddaje charakteru tych miejsc, ludzi, całej wyprawy...
  Alina
  facebook
 • Niesamowita przygoda!!! Polecam absolutnie kazdemu. Przepiekne widoki, niezapomniane wrazenia. Nigdy dotat zadna zorganizowana wycieczka nie dostarczyla mi tak wielu pozytywnych doznan.
  Monika
  facebook
 • Przepiękne miejsce❤❤❤ Wciąż żyę wspomnieniami, podejrzewam, że to jeszcze potrwa aż do następnego wyjazdu ❤❤❤ Na moim profilowym foto z Tarasów właśnie 😁😁😁❤
  sylwiafabia
  instagram
 • ❤️ Wyjątkowa podróż. Czekam na kolejny plan po Filipinach :) Wrócę tam :)
  ivkto
  instagram
 • Rewelacyjna przygoda, super widoki, niesamowite przeżycia, doskonała organizacja i cudowne wspomnienia, które zostaną z nami do końca życia!! Serdecznie polecam
  MIchał
  google
 • Witam wszystkich, którzy lubią podróże, adrenalinę i super zabawę. Jestem uczestnikiem ostatniej wyprawy na Filipiny, miała być to wyprawa życia, więc szukałam czegoś, co w 100% spełni moje oczekiwania.
  Anita
  Google