logo amazing asia

"Amazing Asia"

Dworcowa 62/5

44-100 Gliwice

+48 32 307 17 15      +48 500 535 333

logo amazing asia

Sapa - fascynująca sceneria, trekkingi i Hmongowie

Sapa - fascynująca sceneria, trekkingi i Hmongowie


Sapa jest kurortem turystycznym, niedaleko chińskiej granicy, położonym na wysokości 1600m n.p.m. Region znany także jako „Alpy Tolkiena”, jest bogaty kulturowo, zamieszkały przez różne górskie plemiona oraz słynie z pięknych pół ryżowych oraz majestatycznych pasm górskich. Miasteczko jest bazą trekkingową, skąd turyści udają się w okolice kaskadowych pól ryżowych oraz malutkich wiosek, położonych na zboczach gór, które wydaję się być odseparowane od reszty świata.

W ostatnich latach boom turystyczny w Sapa jest tak duży, że mieszkańcy zastanawiają się czy miasteczku uda się utrzymać swoją tożsamość. Lokalni mieszkańcy szybko dostrzegli ekonomiczne korzyści płynące z turystów. W mieście jest mnóstwo miejsc noclegowych(w ostatnich 5 latach, ilość ta podwoiła się), restauracji z europejskim jedzeniem ale są też typowe wietnamskie „restauracje” z małymi krzesełkami na ulicy i mieszkańcy znający język angielski, co w innych prowincja na północy Wietnamu, jest rzadkością.

CO WARTO ZOBACZYĆ - ZROBIĆ W SAPA

Miasteczko można przejść spacerem w kilkadziesiąt minut ale to nie dla samego Sapa tutaj ludzie przyjeżdżają. Wszystko co najpiękniejsze, znajduje się w okolicach Sapa i można to zobaczyć dzięki motocyklowi albo trekkingowi. W zasadzie, praktycznie każdy przyjeżdża do Sapa z powodu możliwości trekkingu po okolicy w towarzystwie Hmongów i możliwości noclegu w ich tradycyjnych domostwach(tzn. homestay).


trekking okolice sapa

Okolice Sapa - trekking

Okolice Sapa oferują wspaniałe warunki do trekkingu. Wysokie góry, doliny, tarasy ryżowe, wioski i możliwość spotkania mniejszości etnicznych, przyciąga ludzi szukających czegoś więcej niż ładny resort i dobre drinki. Stereotyp idyllicznej wioski wciąż jest tutaj żywy. Wsie położne w dolinach, otoczone tarasami ryżowymi, mali chłopcy ujeżdżający bawoły, gęsi idące wzdłuż rzeki, świnie biegające między tarasami, a w oddali pasące się konie na tle majestatycznych gór.

okolice sapa góri i tarasy ryżowe
Wioska w okolicach Sapa

Hmongowie

Jest to grupa etniczna z górzystych terenów Chin, Wietnamu, Laosu i Tajlandii. Należą do podgrupy etnicznej Miao. Lud Hmong rozpoczął swoją stopniową migrację w kierunku południa, w 18 wieku z powodu niepokojów politycznych. Dzisiaj w Wietnamie żyje około 1mln Hmongów i są najliczniejszą grupą Hmongów żyjącą poza Chinami. Hmongowie dzielą się na mniejsze podgrupy, których nazwa zazwyczaj zależy od dominującego koloru lub wzoru w ich tradycyjnych strojach, stylu nakrycia głowy lub prowincji z których pochodzą.

Większość mniejszości etnicznych w Wietnamie prowadzi rolniczy tryb życia. Mają podobne zwyczaje (ochronę przed złymi duchami, wchodzą w związek małżeński w młodym wieku – zazwyczaj kobieta w wieku 20 lat, wychowuje jedno albo więcej dzieci) i piją te same trunki: wódkę ryżową albo wino ryżowe. Obowiązkiem męża jest opieka nad całą rodziną i zapewnienie bezpieczeństwa i dobrobytu rodzinie.

Hmongowie Sapa

Codzienne życie H'mongów

Prawie wszędzie w północnym Wietnamie, są wsie, w których można zobaczyć jak wygląda, prawdziwe, codzienne życie, mieszkańców tych wiosek. Praca w polu ryżowym, zbieranie drewna albo ziół, sprzedaż warzyw czy odzieży i tkanin, to codzienność Hmongów i innych mniejszości etnicznych. Kobiety zajmują się również ręcznym rzemiosłem, produkują biżuterię i tradycyjną odzież z konopi. Wykorzystują również tradycyjną metodę zdobienia i barwienia – batik. Podczas homestayu (zakwaterowania u lokalnych mieszkańców) można dołączyć i pomóc mieszkańcom w ich pracy. Będzie to na pewno unikalne i prawdziwe doświadczenie.

Góra Fansipan (3143m) - dach indochin

Góra Fansipan (3143m), nazywana też dachem Indochin, to najwyższy szczyt Wietnamu. Jeszcze do niedawna, wejście na samym szczyt zajmowało 2-3 dni. Od lutego 2016, została uruchomiona kolejka, która wwiezie każdego chętnego na szczyt w 20min…

Kiedy przyjechać do Sapa?

Najlepszy okres na odwiedzenie Sapa to miesiące od marca do I połowy maja oraz od  września do końca listopada. W tym okresie pogoda jest stosunkowo stabilna, ze sporą ilością słońca, temperatura w dzień wynosi między 15 a 28 stopni Celsjusza, a nocą od 10 do 18 stopni Celsjusza.
Okres od grudnia do lutego jest najchłodniejszym okresem. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 8 stopni Celsjusza, nocą temperatury spadają poniżej zera, a w ostatnich latach spada tam nawet śnieg.
Czerwiec, lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami ale jest to zarazem szczyt sezonu deszczowego.

Wszystkie prowincje w północno zachodnim Wietnamie, m.in. Yen Bai, Lao Cai (Sapa), Ha Giang mają zbliżony do siebie klimat

Kiedy rośnie ryż

W północnym Wietnamie ryż jest sadzony w kwietniu i w maju. W tych miesiącach pola są nawadniane, a ryż sadzi się na głębokość 5-10 cm. Sadzonki mają zazwyczaj od 10 do 20 cm. Ryż będzie rósł aż do pażdziernika. Najbardziej zielone pola są w miesiącach z największą ilością opadów, w Północnym Wietnamie przypada to na miesiące od czerwca do sierpnia.​

kiedy są zbiory ryżu

W Północnym Wietnamie, ryż zmienia swoją barwę z zielonej w złotą od II połowy sierpnia do I połowy października - w zależności od regionu i mikroklimatu. Na ten okres przypadają zbiory ryżu.

kiedy Jechać do północnego Wietnamu

Wiosna - najlepszy okres na odwiedzenie Północnego Wietnamu. Temperatury się przyjemne 20-25 stopni, a opady deszczu niewielkie. Pola ryżowe w tym okresie są nawadniane, a ryż sadzony. Dużo się dzieje na polach.

Jesień - najlepszy okres na odwiedzenie Północnego Wietnamu. Temperatury się przyjemne 20-25 stopni, a opady deszczu niewielkie. Ryż w tym okresie jest już mocno zielony i powoli przechodzi w złoty kolor. Jest to okres żniw, dużo się dzieje na polach. 

Lato - zły okres. Wysokie temperatury (ponad 30 stopni) i duże opady deszczu. W zatoce Ha Long i Lan Ha, możliwe tajfuny.

Późna jesień – pogoda dobra, na polach mało się dzieje. 

Zima - najgorszy okres. temperatury spadają nawet do 0 stopni, dużo mgieł. Pola ryżowe w tym okresie wyglądają najmniej okazale.

 FILM Z JEDNEGO, Z NASZYCH WYJAZDÓW DO WIETNAMU

POZOSTAŁE WPISY O WIETNAMIE

Goa – piękne plaże Indii
Poprzednie

Goa – piękne plaże Indii

Ha Long
Dalej

Ha Long

wrzesień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 • Przygoda życia. Jeśli chcecie wiedzieć jak było, nie wahajcie się! Ja mogę wam opowiadać, pokazywać zdjęcia, nagrane video, ale to wszystko nie oddaje charakteru tych miejsc, ludzi, całej wyprawy...
  Alina
  facebook
 • Niesamowita przygoda!!! Polecam absolutnie kazdemu. Przepiekne widoki, niezapomniane wrazenia. Nigdy dotat zadna zorganizowana wycieczka nie dostarczyla mi tak wielu pozytywnych doznan.
  Monika
  facebook
 • Przepiękne miejsce❤❤❤ Wciąż żyę wspomnieniami, podejrzewam, że to jeszcze potrwa aż do następnego wyjazdu ❤❤❤ Na moim profilowym foto z Tarasów właśnie 😁😁😁❤
  sylwiafabia
  instagram
 • ❤️ Wyjątkowa podróż. Czekam na kolejny plan po Filipinach :) Wrócę tam :)
  ivkto
  instagram
 • Rewelacyjna przygoda, super widoki, niesamowite przeżycia, doskonała organizacja i cudowne wspomnienia, które zostaną z nami do końca życia!! Serdecznie polecam
  MIchał
  google
 • Witam wszystkich, którzy lubią podróże, adrenalinę i super zabawę. Jestem uczestnikiem ostatniej wyprawy na Filipiny, miała być to wyprawa życia, więc szukałam czegoś, co w 100% spełni moje oczekiwania.
  Anita
  Google