logo amazing asia

"Amazing Asia"

Dworcowa 62/5

44-100 Gliwice

+48 32 307 17 15      +48 500 535 333

logo amazing asia

Ha Giang – najpiękniejsza prowincja na północy Wietnamu

Ha Giang – najpiękniejsza prowincja na północy Wietnamu

 

Tajemniczy krajobraz, wzdłuż granicy z Chinami, mityczna kombinacja stożkowych szczytów wapiennych, głębokich dolin i wiosek z mniejszościami etnicznymi (Hmong, Tay, Dao, Nung, Lo Lo, Giay, Pu Peo). Najdalszym i najpiękniejszym miejscem prowincji jest Don Van Karst Global Geopark, uznany przez UNESCO jako jedno z 77 miejsc na świecie z ważnym dziedzictwem geologicznym i kulturowym.

prowincja ha giang wietnam

Prowincja Ha Giang

Jest rzadko odwiedzana przez zagranicznych turystów. W większości przypadków odwiedziny północnego Wietnamu kończą się na Sapa.

W ciągu ostatnich 20 lat, większość prowincji Wietnamu doświadczyła mocnego wzrostu gospodarczego ale nie prowincja Ha Giang - została zapomniana. Głównym powodem była sytuacja polityczna w kraju i stosunki z Chinami (prowincja graniczy z Chinami). Ha Giang to wyjątkowe miejsce, nietknięte przez masową turystykę. Z roku na rok, obecność wietnamskich turystów wzrasta ale i też coraz więcej podróżników z różnych zakątków świata, szukających autentyczności, odwiedza prowincję.

Mniejszości etniczne tworzą unikalne i bogate dziedzictwo kulturowe tego obszaru. Tradycyjne praktyki i zwyczaje tych grup etnicznych są bardzo zróżnicowane i interesujące. Najbardziej wysuniętym miejscem na północy jest wieś Lung Cu, z wietnamską flagą na górze smoka.

Mniejszosci etniczne wietnam

CO ZOBACZYĆ W HA GIANG

Targ mniejszości etnicznych w Meo Vac

Odbywa się w każdą niedzielę w prowincji HaGiang i jest największym targiem w regionie oraz unikalnym w całym północnym Wietnamie. W odróżnieniu do targów w okolicy Sapa, na które przyjeżdżają specjalne autobusy z turystami, na tym targu ciężko spotkać kogoś, kto nie byłby z mniejszości etnicznej Hmong.

Już w sobotę widać wzmożony ruch w miejscowości Meo Vac, do której napływa ludność z okolicznych wiosek. W rzeczywistości, wielu z nich musi przebyć nawet kilkadziesiąt kilometrów po górzystych regionach prowincji Ha Giang dlatego wyruszają dzień wcześnie, albo idą przez całą noc, aby zjawić się około 6 rano na targu.

targ etniczny wietnam meo vac

Na targu mienią się w oczach kolorowi Hmongowie; kobiety ubierają się w kolorowe stroje, a w związku z tym, że na targ przybywają różne podgrupy(każda ma swój charakterystyczny strój) Hmongów (Biali, Zieloni, Czarni, Niebiescy) widzimy prawdziwą mozaikę kolorów. Mężczyźni zazwyczaj mają długie ciemne spodnie i koszule.
Na samym targu handluje się wszystkim co jest niezbędne do życia; bydłem, warzywami, niezbędnymi artykułami w domostwach, winem kukurydzianym (przed zakupem obowiązkowa degustacja) ale ku zaskoczeniu, można też znaleźć stragany z telefonami.

Na samym targu handluje się wszystkim co jest niezbędne do życia; bydłem, warzywami, niezbędnymi artykułami w domostwach, winem kukurydzianym (przed zakupem obowiązkowa degustacja) ale ku zaskoczeniu, można też znaleźć stragany z telefonami.


To prawdziwy targ - nie ma pamiątek dla turystów, tylko towary, których mieszkańcy potrzebują do codziennego życia. Niektórym mogą zaniepokoić sytuacje jakie mają miejsce na targu- kaczki i kurczęta w maleńkich klatkach, prosiaki w koszach wiklinowych czy przywiązane do motocykla. Tak to wyglądało od zawsze i tak samo to wygląda dzisiaj.

Większość zwyczajów miejscowych grup etnicznych pozostała niezmieniona od stuleci...

Targ jest często odwiedzany przez Wietnamczyków z nizinnych prowincji Vinh Phuc, Ninh Binh lub Nam Dinh, którzy są zainteresowani kupnem bydła. Hmongowie sa znani z bardzo dobrej opieki nad swoim bydłem, mimo tego, że warunki do wychowania zdrowych zwierząt są ciężkie, wychowują wiele zdrowych i silnych zwierząt. Dla rodziny etnicznej krowa jest wielkim atutem i powodem do dumy. Po sprzedaniu krowy właściciel z dumą przelicza otrzymane dongi i często opija sprzedaż kilkoma filiżankami kukurydzianego wina.

Wietnam mężczyźni handlujący bydłem

Targ to nie tylko miejsce, gdzie dochodzi do transakcji handlowych, jest to ważne miejsce dla utrzymania stosunków społecznych ludzi pochodzenia etnicznego. Hmongowie piją wino kukurydziane, piwo, palą tytoń z bambusa, jedzą wspólnie posiłki, biesiadują.

Ha Giang – ekstremalna pętla motocyklowa

Ekstremalna pętla motocyklowa uważana jest za jedną z najbardziej autentycznych przygód w Wietnamie. Droga jest wąska, stroma, kręta i miejscami w złym stanie, wiedzie przez wysokie pasma górskie, skąd rozciąga się oszałamiający widok na doliny

ha giang ekstremalna pętla motocyklowa

Przełęcz Ma Pi Leng

Wiodąca przez wysokie pasma górskie, jest najpiękniejszym odcinkiem całej trasy. Przełęcz Ma Pi Leng jest jedną z najpiękniejszych dróg po jakiej można jeździć w Wietnamie. Droga została zbudowana przez młodych ludzi, z 17 grup etnicznych w latach 1959-1965. Wzgórza, góry, doliny i kręta droga tworzą fantastyczną scenerię. Przełęcz znajduje się kilka kilometrów za Dong Van i prowadzi do Meo Vac.

Ha Giang – droga QL4C

Pokonanie tzw. pętli (drogi QL4C) ma tylko sens jeśli zrobi to się motocyklem lub skuterem. Transport publiczny istnieje tutaj ale jest dużo wolniejszy(busy transportują nie tylko ludzi ale, albo i przede wszystkim, różnego rodzaju towary i warzywa, więc kierowca zatrzymuje się często w różnych miejscach) i mało praktyczny bo to co pokonamy jednośladem w 3 dni, busem zajmie raz albo i nawet dwa razy tyle, ale przede wszystkim odbierze największą radość jaką daje motocykl, czyli wolność i swobodę w odkrywaniu, pięknych, dzikich gór północnego Wietnamu i okolicznych wiosek.

Na pokonanie pętli potrzeba 2-4 dni . Doświadczenie w prowadzeniu motocykla jest wskazane.

ha giang droga ql4c

KIEDY JECHAĆ DO HA GIAN

Najlepszy okres na odwiedzenie Ha Giang to miesiące od marca do I połowy maja oraz od września do końca listopada. W tym okresie pogoda jest stosunkowo stabilna, ze sporą ilością słońca, temperatura w dzień wynosi między 15 a 28 stopni Celsjusza, a nocą od 10 do 18 stopni Celsjusza.

Okres od grudnia do lutego jest najchłodniejszym okresem. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 8 stopni Celsjusza, nocą temperatury spadają poniżej zera, a w ostatnich latach spada tam nawet śnieg.
Czerwiec, lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami ale jest to zarazem szczyt sezonu deszczowego.

Wszystkie prowincje w północno zachodnim Wietnamie, m.in. Yen Bai, Lao Cai (Sapa), Ha Giang mają zbliżony do siebie klimat

Kiedy rośnie ryż

W północnym Wietnamie ryż jest sadzony w kwietniu i w maju. W tych miesiącach pola są nawadniane, a ryż sadzi się na głębokość 5-10 cm. Sadzonki mają zazwyczaj od 10 do 20 cm. Ryż będzie rósł aż do pażdziernika. Najbardziej zielone pola są w miesiącach z największą ilością opadów, w Północnym Wietnamie przypada to na miesiące od czerwca do sierpnia.​

kiedy są zbiory ryżu

W Północnym Wietnamie, ryż zmienia swoją barwę z zielonej w złotą od II połowy sierpnia do I połowy października - w zależności od regionu i mikroklimatu. Na ten okres przypadają zbiory ryżu.

kiedy Jechać do północnego Wietnamu

Wiosna - najlepszy okres na odwiedzenie Północnego Wietnamu. Temperatury się przyjemne 20-25 stopni, a opady deszczu niewielkie. Pola ryżowe w tym okresie są nawadniane, a ryż sadzony. Dużo się dzieje na polach.

Jesień - najlepszy okres na odwiedzenie Północnego Wietnamu. Temperatury się przyjemne 20-25 stopni, a opady deszczu niewielkie. Ryż w tym okresie jest już mocno zielony i powoli przechodzi w złoty kolor. Jest to okres żniw, dużo się dzieje na polach. 

Lato - zły okres. Wysokie temperatury (ponad 30 stopni) i duże opady deszczu. W zatoce Ha Long i Lan Ha, możliwe tajfuny.

Późna jesień – pogoda dobra, na polach mało się dzieje. 

Zima - najgorszy okres. temperatury spadają nawet do 0 stopni, dużo mgieł. Pola ryżowe w tym okresie wyglądają najmniej okazale.

 FILM Z JEDNEGO, Z NASZYCH WYJAZDÓW DO WIETNAMU

POZOSTAŁE WPISY O WIETNAMIEwrzesień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 • Przygoda życia. Jeśli chcecie wiedzieć jak było, nie wahajcie się! Ja mogę wam opowiadać, pokazywać zdjęcia, nagrane video, ale to wszystko nie oddaje charakteru tych miejsc, ludzi, całej wyprawy...
  Alina
  facebook
 • Niesamowita przygoda!!! Polecam absolutnie kazdemu. Przepiekne widoki, niezapomniane wrazenia. Nigdy dotat zadna zorganizowana wycieczka nie dostarczyla mi tak wielu pozytywnych doznan.
  Monika
  facebook
 • Przepiękne miejsce❤❤❤ Wciąż żyę wspomnieniami, podejrzewam, że to jeszcze potrwa aż do następnego wyjazdu ❤❤❤ Na moim profilowym foto z Tarasów właśnie 😁😁😁❤
  sylwiafabia
  instagram
 • ❤️ Wyjątkowa podróż. Czekam na kolejny plan po Filipinach :) Wrócę tam :)
  ivkto
  instagram
 • Rewelacyjna przygoda, super widoki, niesamowite przeżycia, doskonała organizacja i cudowne wspomnienia, które zostaną z nami do końca życia!! Serdecznie polecam
  MIchał
  google
 • Witam wszystkich, którzy lubią podróże, adrenalinę i super zabawę. Jestem uczestnikiem ostatniej wyprawy na Filipiny, miała być to wyprawa życia, więc szukałam czegoś, co w 100% spełni moje oczekiwania.
  Anita
  Google