Wietnam Północny, prowincja Yen Bai - to stąd pochodzą najpiękniejsze zdjęcia tarasów ryżowych

 

Yen Bai jest prowincją, w której trudno znaleźć „białego turystę”, a odwiedzają ją głównie Wietnamczycy zamieszkujący pozostałe regiony Wietnamu. Główną atrakcją prowincji są góry, tarasy ryżowe i żyjące w pełnej harmonii z okolicą różne grupy etniczne, których możecie znaleźć tam aż 30.

 

Prowincja nie jest jeszcze tknięta przez białych turystów. W okolicy praktycznie nikt nie mówi po angielsku, w „restauracjach” nie ma angielskiego menu, a w hotelach porozumiewa się językiem migowym. Spotkanie turysty z zachodu należy do rzadkości (zazwyczaj będą to jacyś poszukiwacze przygód, przemierzający w pojedynkę Wietnam na motocyklu).

 

To właśnie z tej prowincji pochodzi większość zdjęć promujących tarasy ryżowe w Sapa. Wystarczy wpisać w google „sapa rice terraces” i z otrzymanych wyników, ponad 90% zdjęć nie zostało wykonanych w Sapa ani w okolicy, tylko 150 km dalej.

 

Sapa od lat jest promowane jako miejsce z niesamowitymi tarasami ryżowymi i jeżeli mamy o gustach nie rozmawiać, to stwierdzenie to jest prawdziwe. W okolicach Sapa znajdują się tarasy ryżowe jednak w większości nie są to te tarasy jakie znajdziecie na zdjęciach w internecie, w folderach biur podróży czy nawet w lokalnych biurach w Hanoi.

 

Najprawdopodobniej wynika to z tego, że w Wietnamie mają dosyć luźny stosunek do zdjęć i „najważniejsze, żeby zachęciło”. Jak już zachęci to zdecydowanie łatwiej sprzedać zorganizowany transport czy jakiś turystyczny pakiet do miejsca, które jest odpowiednikiem Zakopanego w Polsce niż wycieczkę do Swornychgaci.

 

Poniżej kilka miejsc tarasów ryżowych z prowincji Yen Bai, często promujących Sapa.

 

 

JAK WYGLĄDAJĄ NAPRAWDĘ TARASY RYŻOWE W SAPA?

 

Tarasy w Sapa są ładne, ale w większości nie są to tarasy ze zdjęć i nie wyglądają jak one. Ich ilość również nie jest tak imponująca jak mogłoby się wydawać z opisów. Sapa to miejscowość górska, położona na wysokości 1 600 m i to góry stanowią główną scenerię okolicy, a nie tarasy i pola ryżowe. Tarasy ryżowe w okolicach Sapa, znajdują się przede wszystkim w dolinie Muong Hoa- popularne miejsce, do którego odbywają się trekkingi.

GDZIE ZNAJDUJĄ SIĘ NAJPIĘKNIEJSZE TARASY RYŻOWE W WIETNAMIE?

 

Tarasy ryżowe w prowincji YEN BAI

Najpiękniejsze tarasy ryżowe znajdują się wokół miejscowości Mu Cang Chai, a droga prowadząca z Mu Cang Chai do wioski La Pa Tan jest jedną z piękniejszych tras po jakiej jechaliśmy. Wiedzie wzdłuż rzeki, górskich pasm i pięknych dolin z tarasami ryżowymi i małymi, drewnianymi chatkami. Po drodze często mijamy ludzi z mniejszości etnicznych, na których technologia nie wpłynęła w żaden sposób. Ubrani w swoje tradycyjne, kolorowe stroje, często z wiklinowymi koszami na plecach, idą na pole albo przeprowadzają bydło przez drogę. Nie zaczepiają, nie oferują niczego, nie chcą nic sprzedać, żyją tak jak żyli 100 lat temu. Wszystko tutaj jest autentyczne i prawdziwe.

 

Krajobraz prowincji powstał głównie dzięki ludowi Hmong i jest dowodem na majstersztyk ludzkiej dłoni, które w zgodzie z naturą stworzyły unikalną i piękną scenerię prowincji Yen Bai. Pola ryżowe są oficjalne uznawane w Wietnamie, jako znak rozpoznawczy mniejszości etnicznej ludu Hmong.​ Każdego roku, pomiędzy wrześniem a październikiem, pola ryżowe fundują niesamowity spektakl kolorów. Dojrzały ryż zmienia swój kolor w żółto-złoty.

KIEDY WARTO PRZYJECHAĆ DO PÓŁNOCNEGO WIETNAMU

 

Pogoda w Północnym Wietnamie

 

Najlepszy okres na odwiedzenie Yen Bai to miesiące od marca do I połowy maja oraz od września do końca listopada. W tym okresie pogoda jest stosunkowo stabilna, ze sporą ilością słońca, temperatura w dzień wynosi między 15 a 28 stopni Celsjusza, a nocą od 10 do 18 stopni Celsjusza. 

Okres od grudnia do lutego jest najchłodniejszym okresem. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 8 stopni Celsjusza, nocą temperatury spadają poniżej zera, a w ostatnich latach spada tam nawet śnieg.

Czerwiec, lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami, ale jest to zarazem szczyt sezonu deszczowego.

Wszystkie prowincje w północno zachodnim Wietnamie, m.in. Yen Bai, Lao Cai (Sapa), Ha Giang mają zbliżony do siebie klimat.

 

Kiedy Jechać do północnego Wietnamu?

 

Marzec – Maj

Wiosna - najlepszy okres na odwiedzenie Północnego Wietnamu. Temperatury się przyjemne 20-25 stopni, a opady deszczu niewielkie. Pola ryżowe w tym okresie są nawadniane, a ryż sadzony. Dużo się dzieje na polach.

Wrzesień - Październik

Jesień - najlepszy okres na odwiedzenie Północnego Wietnamu. Temperatury się przyjemne 20-25 stopni, a opady deszczu niewielkie. Ryż w tym okresie jest już mocno zielony i powoli przechodzi w złoty kolor. Jest to okres żniw, dużo się dzieje na polach. 

Czerwiec - Sierpień

Lato - zły okres. Wysokie temperatury (ponad 30 stopni) i duże opady deszczu. W zatoce Ha Long i Lan Ha, możliwe tajfuny.

Listopad

Późna jesień – pogoda dobra, na polach mało się dzieje. 

Grudzień - Luty

Zima - najgorszy okres. temperatury spadają nawet do 0 stopni, dużo mgieł. Pola ryżowe w tym okresie wyglądają najmniej okazale.

 

Kiedy rośnie ryż w Wietnamie

W północnym Wietnamie ryż jest sadzony w kwietniu i w maju. W tych miesiącach pola są nawadniane, a ryż sadzi się na głębokość 5-10 cm. Sadzonki mają zazwyczaj od 10 do 20 cm. Ryż będzie rósł aż do pażdźiernika. Najbardziej zielone pola są w miesiącach z największą ilością opadów, w Północnym Wietnamie przypada to na miesiące od czerwca do sierpnia.​

 

Kiedy są zbiory ryżu w Wietnamie?

 

W Północnym Wietnamie, ryż zmienia swoją barwę z zielonej w złotą od II połowy sierpnia do I połowy października - w zależności od regionu i mikroklimatu. Na ten okres przypadają zbiory ryżu.

 

 FILM Z JEDNEGO, Z NASZYCH WYJAZDÓW DO WIETNAMU