logo amazing asia

"Amazing Asia"

Dworcowa 62/5

44-100 Gliwice

+48 32 307 17 15      +48 500 535 333

logo amazing asia

Katmandu – kolorowe,zatłoczone i tętniące życiem ulice

Katmandu – kolorowe,zatłoczone i tętniące życiem ulice


Kuszące zapachami, lokalne knajpki prześcigają się ze sobą, aby zdobyć klienta. Wszechobecne dzwonki rikszarzy próbują zagłuszyć nawoływania sprzedawców z okolicznych bazarów. Nikogo tu nie dziwią krowy podróżujące na dachach autobusów, a wychudzone psy dziennie walczą o przetrwanie, przeszukując ulice w poszukiwaniu resztek jedzenia. Panoramę wysokich pasm górskich przecinają setki złotych świątyń i stup, tak bardzo kontrastujących z panującą tu biedą. Kłęby unoszącego się kurzu współgrają z wszechobecnym zapachem kadzideł. A wszystko to łączy się w niezwykle ciekawą, spójną całość. Witamy w Katmandu, niesamowicie barwnej stolicy Nepalu.

Stolica Nepalu rocznie przyciąga miliony turystów. Ze względu na funkcjonujące tu międzynarodowe lotnisko, bardzo często Katmandu jest jedynie przystankiem w podróży przed udaniem się na górskie trekkingi. A tymczasem miasto ma tak wiele do zaoferowania! Setki zabytków, majestatycznych stup i świątyń pachnących kadzidłami, które są sprawnie odbudowywane po tragicznym trzęsieniu ziemi z 2015 roku. Pyszną, nepalską kuchnię z tradycyjnymi pierożkami momo i orzeźwiającym lassi do picia. Niesamowicie chaotyczną komunikację miejską, która sama w sobie jest już atrakcją. Okoliczne wzgórza z usytuowanymi na zboczach świątyniami, z których rozpościerają się piękne widoki na malowniczo położoną u stóp Himalajów dolinę. Barwne targi i bazary, na których oprócz świeżych owoców kupić można pamiątki, wszelkiego rodzaju podróbki i sprzęt trekkingowy.

Katmandu Nepal

CO ZOBACZYĆ W KATMANDU

THAMEL

Najbardziej turystyczna dzielnica Katmandu, w której zatrzymuje się większość przyjezdnych. Szeroko rozbudowana baza hotelowa, duży wybór knajpek i sklepów.

Katmandu Nepal

Swayambhunath (Monkey Temple)

Udekorowana tysiącami kolorowych flag, wybudowana na wzgórzu świątynia, do której prowadzi 365 schodów. Nazwa tego miejsca nie jest przypadkowa, albowiem okoliczne stupy zamieszkane są przez setki oswojonych małp. Podziwiać stąd można najpiękniejszy widok na panoramę Katmandu.

Hinduistycznia światynia Pashupatinath

Kompleks, mający charakter indyjskiego Waranasi, rozciągają się nad brzegiem rzeki Bagmati. Uważana za najświętszą świątynię Śiwy w Nepalu. Wyznawcy hinduizmu wierzą, że wody Bagmati, będące jednym z dopływów Gangesu, są święte, a zatem brzeg rzeki położony w okolicy Pashupatinath, jest uznawany za najgodniejsze miejsce pochówku. Zmarli hindusi są spalani na przygotowanych drewnianych stosach, a wrzucane do wody resztki ciał, odpływają z jej nurtem. Pobyt w Pashupatinath zapewnia niepowtarzalne oraz nieulotne doznania. Szokujący jest sam widok owiniętych jedynie w płótna, nieustannie płonących ludzkich ciał. Jednak to dopiero początek tego, czym z pewnością będziecie zdumieni. Wokół ceremonii kremacji, toczy się nepalskie życie. Po terenie świątyni, w poszukiwaniu resztek jedzenia, spacerują krowy i kozy. Nad głowami przeskakują małpy. Dokoła biegają łaszące się psy. Ludzie obmywają się w wodach rzeki, do których trafiają prochy spalonych ciał. Umalowani  i oryginalni ubrani sadhu z uśmiechem na twarz, stwarzają turystom okazję do pamiątkowego, płatnego zdjęcia. Ta różnorodność obrazów, która mogłaby się wydawać niemożliwa do wystąpienia w tym samym czasie, w jednym miejscu, posiada swój niezwykły akompaniament, stworzony z pieśni i słów modlitw powtarzanych niczym w transie. Całość tego chaosu ma swój unikatowy spokój i porządek, który rozbudza nieznane emocji i  w pamięci pozostaje na zawsze.

Bauddhanath

Największa buddyjska stupa w Nepalu, której niestety nie oszczędziło silne trzęsienie ziemi z 2015 roku. Wciąż jednak miejsce to zachwyca i przyciąga do siebie mnóstwo turystów.

Plac Durbar w Bhaktapur

12 zabytków kultury nepalskiej

Plac Durbar w Patan

zespół 19 budynków i świątyń

Plac Durbar w Katmandu

największy plac królewski w dolinie

INDRA CHOWK

Skrzyżowanie sześciu dróg stanowi handlową część Katmandu, pełną bazarów z lokalnymi wyrobami, narzędziami, jedzeniem, ubraniami, czy pamiątkami.

KIEDY JECHAĆ DO KATMANDU

Usytuowane na 1300 metrów n. p. m. Katmandu leży w bardzo przyjemnej strefie pogodowej: lato nie jest za gorące, a zimą jest umiarkowanie chłodno. Od połowy maja do połowy września trwa pora monsunowa z dużą ilością opadów. Najdogodniejszym terminem na przyjazd do Katmandu jest okres od października do kwietnia. Jest to również najlepszy sezon na trekkingi po nepalskich górach.

 FILM Z JEDNEGO, Z NASZYCH WYJAZDÓW DO NEPALU

POZOSTAŁE WPISY O NEPALU


wrzesień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 • Przygoda życia. Jeśli chcecie wiedzieć jak było, nie wahajcie się! Ja mogę wam opowiadać, pokazywać zdjęcia, nagrane video, ale to wszystko nie oddaje charakteru tych miejsc, ludzi, całej wyprawy...
  Alina
  facebook
 • Niesamowita przygoda!!! Polecam absolutnie kazdemu. Przepiekne widoki, niezapomniane wrazenia. Nigdy dotat zadna zorganizowana wycieczka nie dostarczyla mi tak wielu pozytywnych doznan.
  Monika
  facebook
 • Przepiękne miejsce❤❤❤ Wciąż żyę wspomnieniami, podejrzewam, że to jeszcze potrwa aż do następnego wyjazdu ❤❤❤ Na moim profilowym foto z Tarasów właśnie 😁😁😁❤
  sylwiafabia
  instagram
 • ❤️ Wyjątkowa podróż. Czekam na kolejny plan po Filipinach :) Wrócę tam :)
  ivkto
  instagram
 • Rewelacyjna przygoda, super widoki, niesamowite przeżycia, doskonała organizacja i cudowne wspomnienia, które zostaną z nami do końca życia!! Serdecznie polecam
  MIchał
  google
 • Witam wszystkich, którzy lubią podróże, adrenalinę i super zabawę. Jestem uczestnikiem ostatniej wyprawy na Filipiny, miała być to wyprawa życia, więc szukałam czegoś, co w 100% spełni moje oczekiwania.
  Anita
  Google