logo amazing asia

"Amazing Asia"

Dworcowa 62/5

44-100 Gliwice

+48 32 307 17 15      +48 500 535 333

logo amazing asia

Jodhpur – niebieskie miasto w Indiach

Jodhpur – niebieskie miasto w Indiach

Indyjskie miasto Jodhpur położone jest na obrzeżach pustyni Thar w stanie Radżastan. Nadająca charakteru, błękitna zabudowa i górujący nad nią, potężny fort obronny sprawiają, że miejsce to jest bardzo atrakcyjnym turystycznie kierunkiem.

Pomalowane na niebiesko domy w starszej części Jodhpur przyczyniły się do powstania nieoficjalnej nazwy miejscowości: „niebieskie miasto”. Teorii na temat błękitnego zabarwienia budynków jest wiele. Najbardziej znaną z nich jest powiązanie z braminami (członkami klasy kapłańskiej), którzy malowali swoje posiadłości na niebiesko, aby wyróżnić się wśród reszty mieszkańców.

Drugim założeniem jest teza, że błękitny kolor zapobiegał nagrzewaniu się domostw w bezlitosnym, pustynnym słońcu.

CO ROBIĆ W JODHPUR

Obowiązkowym punktem programu wycieczki powinien być spacer do wznoszącej się nad miastem Twierdzy Mehrangarh, który pozwoli przy okazji podziwiać imponującą, niebieską panoramę pustynnej miejscowości. Warto wybrać się również do ogromnego pałacu Umaid Bhawan, upamiętniającego życie codzienne, panujących w tym rejonie, maharadży. Wizyta w Jodhpur nie byłaby kompletna bez przyjemnej przechadzki po wąskich, usianych niebieskimi fasadami, uliczkach Starego Miasta. Zatracając się w gąszczu błękitnych przecznic, warto zatrzymać się przy Wieży Zegarowej i skusić na małe zakupy na pobliskim Bazarze Sardar. Ciekawym dopełnieniem pobytu w tej pustynnej części Indii, może być odwiedzenie okolicznych wiosek Bishnoi i poznanie ich tradycji.

CO ZOBACZYĆ W JODHPUR

TWIERDZA MEHRANGARH

Wzniesiony na wzgórzu, monumentalny fort obronny od wieków jest symbolem miasta. To jedna z największych tego typu budowli w Indiach. Twierdza nigdy nie została zdobyta, co raczej nie dziwi, biorąc pod uwagę jej solidne, majestatycznie wznoszące się nad miastem mury. Na terenie fortu znajduje się muzeum, w którym podziwiać można bogate zbrojenia, stroje czy instrumenty muzyczne, używane przez panujących tu maharadży. Gdy wędrówka po królewskich komnatach zrobi się już męcząca, warto zrelaksować się na wzgórzu, podziwiając wspaniałą, niebieską panoramę miasta na tle pustyni.

PAŁAC UMAID BHAWAN

Budowany przez czternaście lat pałac Umaid Bhawan jest jedną z największych prywatnych rezydencji na świecie. Jego budowa została zlecona w czasach klęski głodowej, aby zapewnić pracę mieszkańcom miasta. W siedzibie króla Jodhpuru znajduje się luksusowa restauracja, hotel i muzeum ukazujące życie maharadżów w XX wieku. Największym zainteresowaniem cieszy się kolekcja samochodów rodziny królewskiej.

WIOSKI BISHNOI

Jeśli na pobyt w Jodhpur mamy więcej, niż jeden dzień, interesującą wyprawą może być wizyta w okolicznych, pustynnych wioskach. Podczas kilkugodzinnego safari poobserwować można życie codzienne żyjących w zgodzie z naturą plemion Bishnoi. Jest to świetna okazja do zapoznania się z niecodziennymi tradycjami tej ekologicznej społeczności, jak na przykład palenie opium, czy kunszt tkania dywanów.

KIEDY JECHAĆ DO JODHPUR

Miasto leży w strefie klimatu zwrotnikowego, pustynnego. Roczne opady są niewielkie, a temperatury w okresie letnim często przekraczają 40°C. Z tego względu najlepiej zwiedzać Jodhpur w terminie od listopada do marca, kiedy temperatura oscyluje pomiędzy 19-25°C.

 FILM Z JEDNEGO, Z NASZYCH WYJAZDÓW DO INDII

czerwiec 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 • Przygoda życia. Jeśli chcecie wiedzieć jak było, nie wahajcie się! Ja mogę wam opowiadać, pokazywać zdjęcia, nagrane video, ale to wszystko nie oddaje charakteru tych miejsc, ludzi, całej wyprawy...
  Alina
  facebook
 • Niesamowita przygoda!!! Polecam absolutnie kazdemu. Przepiekne widoki, niezapomniane wrazenia. Nigdy dotat zadna zorganizowana wycieczka nie dostarczyla mi tak wielu pozytywnych doznan.
  Monika
  facebook
 • Przepiękne miejsce❤❤❤ Wciąż żyę wspomnieniami, podejrzewam, że to jeszcze potrwa aż do następnego wyjazdu ❤❤❤ Na moim profilowym foto z Tarasów właśnie 😁😁😁❤
  sylwiafabia
  instagram
 • ❤️ Wyjątkowa podróż. Czekam na kolejny plan po Filipinach :) Wrócę tam :)
  ivkto
  instagram
 • Rewelacyjna przygoda, super widoki, niesamowite przeżycia, doskonała organizacja i cudowne wspomnienia, które zostaną z nami do końca życia!! Serdecznie polecam
  MIchał
  google
 • Witam wszystkich, którzy lubią podróże, adrenalinę i super zabawę. Jestem uczestnikiem ostatniej wyprawy na Filipiny, miała być to wyprawa życia, więc szukałam czegoś, co w 100% spełni moje oczekiwania.
  Anita
  Google