logo amazing asia

"Amazing Asia"

Dworcowa 62/5

44-100 Gliwice

+48 32 307 17 15      +48 500 535 333

logo amazing asia

Varanasi – stan umysłu, nie miasto

Varanasi – stan umysłu, nie miasto

Położone u brzegu rzeki Ganges Varanasi to jedno z najstarszych miast świata.

Żyje tu ponad 3,5 miliona mieszkańców, jednak każdego roku do miejscowości zjeżdżają tysiące pielgrzymów. Wszystko to za sprawą tutejszej wiary, zgodnie z którą Varanasi jest najświętszym miejscem w Indiach, a kąpiel w wodach Gangesu oczyszcza z grzechów. Hindusi przyjeżdżają tu całymi rodzinami. Jedni w celu obmycia swojego ciała w świętej rzece, a dla innych pielgrzymka do Varanasi jest ostatnią drogą w ich życiu. Każdy wyznawca hinduizmu pragnie bowiem dokonać swojego żywota właśnie tutaj, z nadzieją, że jego ciało zostanie spalone, a prochy wrzucone do świętej rzeki Ganges. Na ulicach miasta żyje więc wiele starszych i schorowanych ludzi, którzy przybyli do Varanasi, aby umrzeć w najświętszym miejscu w Indiach.

Mówi się, że Varanasi to kwintesencja Indii, którą można albo pokochać, albo znienawidzić.

Zatłoczone, mistyczne miasto często wzbudza niepokój wśród odwiedzających go turystów. Przyjezdni mówią o Varanasi: „stan umysłu, nie miasto”. Tutejsza codzienność rzeczywiście mocno odbiega od naszych europejskich przyzwyczajeń.  Wszyscy są zgodni w jednym: to miasto, które kusi i przyciąga, a wizyta w nim pełna jest wrażeń i niecodziennych doświadczeń.

Ulice varanasi Indie

CO ROBIĆ W VARANASI

Poza oczywistą wizytą nad świętą rzeką i zobaczeniem codziennego życia mieszkańców, warto wybrać się na spacer wąskimi uliczkami starego miasta. Jako cel pielgrzymek Varanasi usiane jest setkami ciekawych świątyń, ulicznych ołtarzy i kapliczek. Dobrym pomysłem jest rejs łodzią po Gangesie o wschodzie słońca i obserwacja porannych, rytualnych kąpieli z perspektywy rzeki.

Wizyta w krematoriach to kolejny krok do zagłębienia się w tutejszą kulturę. Zwiedzając miasto, koniecznie trzeba skosztować lokalnej, aromatycznej kuchni. W zależności od upodobań w Varanasi można skorzystać z kursów jogi czy medytacji.

Ulice Indii waranasi

CO ZOBACZYĆ W VARANASI

RZEKA GANGES

To jedna z najbardziej zanieczyszczonych rzek świata, która jak żadna inna przyciąga rzesze pielgrzymów. Pomimo, że każdego dnia do Gangesu trafiają prochy zmarłych, śmieci i ścieki, mieszkańcy myją się w spokojnym nurcie rzeki z głęboką wiarą w oczyszczenie z grzechów. Według hinduizmu kremacja zwłok i wrzucenie prochów do świętej rzeki pozwala na przerwanie ciągu ponownych narodzin i kolejnej śmierci. Wszyscy, których nie stać na transport zwłok, przybywają nad rzekę za życia, aby oczekiwać swojej śmierci.

nad gangesem Indie

GHATY

Wzdłuż wybrzeża Gangesu rozciągają się betonowe schody, tak zwane ghaty, pozwalające mieszkańcom wchodzić do wód świętej rzeki. To tutaj, ku wielkiemu zainteresowaniu turystów, dokonywane są rytualne kąpiele, a gorliwe modlitwy Hindusów nie mają końca. Palące się stosy z ciałami zmarłych przywołują ciarki na plecach obcokrajowców, a miejscowym dają nadzieję na spokojną śmierć. Od wschodu do zachodu słońca miejsce to tętni życiem. Kobiety piorą ubrania, dzieci wesoło bawią się w wodzie, starsi mężczyźni pochłonięci są w żarliwej modlitwie, a grupy młodzieńców składują na stosach drewniane pale.

STARE MIASTO

Warto pospacerować po wąskich uliczkach starszej części Varanasi, tej położonej najbliżej Gangesu. Miasto ma do zaoferowania całą gamę hinduistycznych świątyń, czy kramów z jedzeniem i pamiątkami.

KREMATORIA

W Varanasi funkcjonuje kilka elektrycznych krematoriów, do których trafiają zwłoki wszystkich osób, których rodziny nie są w stanie pokryć kosztów spalenia ciał drewnem nad rzeką.

KIEDY JECHAĆ DO VARANASI

Indie są dużym państwem, który rozpościera się na różne strefy klimatyczne. Do Varanasi najlepiej przyjechać w okresie od października do marca, wówczas temperatura oscyluje pomiędzy 19-27°C, a zwiedzanie sprawia przyjemność. Pozostała część roku to gorące (w okolicach 40°C) i deszczowe miesiące, podczas których żar leje się z nieba, a wysoka temperatura potrafi zmęczyć.

 FILM Z JEDNEGO, Z NASZYCH WYJAZDÓW DO INDII

POZOSTAŁE WPISY O INDIACH


grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 • Przygoda życia. Jeśli chcecie wiedzieć jak było, nie wahajcie się! Ja mogę wam opowiadać, pokazywać zdjęcia, nagrane video, ale to wszystko nie oddaje charakteru tych miejsc, ludzi, całej wyprawy...
  Alina
  facebook
 • Niesamowita przygoda!!! Polecam absolutnie kazdemu. Przepiekne widoki, niezapomniane wrazenia. Nigdy dotat zadna zorganizowana wycieczka nie dostarczyla mi tak wielu pozytywnych doznan.
  Monika
  facebook
 • Przepiękne miejsce❤❤❤ Wciąż żyę wspomnieniami, podejrzewam, że to jeszcze potrwa aż do następnego wyjazdu ❤❤❤ Na moim profilowym foto z Tarasów właśnie 😁😁😁❤
  sylwiafabia
  instagram
 • ❤️ Wyjątkowa podróż. Czekam na kolejny plan po Filipinach :) Wrócę tam :)
  ivkto
  instagram
 • Rewelacyjna przygoda, super widoki, niesamowite przeżycia, doskonała organizacja i cudowne wspomnienia, które zostaną z nami do końca życia!! Serdecznie polecam
  MIchał
  google
 • Witam wszystkich, którzy lubią podróże, adrenalinę i super zabawę. Jestem uczestnikiem ostatniej wyprawy na Filipiny, miała być to wyprawa życia, więc szukałam czegoś, co w 100% spełni moje oczekiwania.
  Anita
  Google