Yangshuo - baśniowa kraina

 

Jest takie powiedzenie: „Krajobraz Gulin jest najpiękniejszy na świecie ale krajobraz Yangshuo jest najpiękniejszy w Guilin”.

 

Yangshuo to przede wszystkim zapierające dech w piersiach piękno. Krasowe wzgórza, rzeki, bujna roślinność, jaskinie oraz tradycyjna chińska architektura i zwyczaje sprawiają, że miasteczko jest iście idylliczną destynacją. Przez setki lat Chińscy malarze i poecie, czerpali inspirację z otaczającego Yangshuo piękna. Dziś miasteczko oferuje szeroką gamę sklepów, barów, kawiarni i restauracji dla turystów azjatyckich i z zachodu. Jeśli mielibyśmy odwiedzić tylko jedno miejsce w Chinach, to byłoby to Yangshuo.

 

 

Co zobaczyć w YANGSHUO?

 

Rzeka Li Jiang

W skrócie rzeka Li. Jedna z 10 najlepszych, wodnych atrakcji świata. Marzenie fotografów, rzeka Li wije się między krasowymi szczytami, które przybierają różne, dziwaczne kształty. Odcinek rzeki Li, między Guilin a Yangshuo, jest najbardziej atrakcyjny na całej długości rzeki.

 

Xingping

Szukając w internecie informacji odnośnie rzeki Li bądź Gulin, wyskakują fantastyczne zdjęcia, większość z nich została zrobiona w okolicach Xingping, około 1h jazdy z Yangshuo. Bajkowa panorama, wijąca się korytami rzeka Li, pola ryżowe i niesamowity zachód słońca – to wszystko można zobaczyć ze wzgórza Xingping. Wejście na górę zajmuje około 40min.

 

 

Xianggong

Aby sfotografować całe miasteczko Xingping, należy wspiąć się na wzgórze Xianggong(około 20min). Jedno z częściej odwiedzanych miejsc przez fotografów. Dobry punkt do uchwycenia wschodu słońca.

 

Moon Hill

 

Czyli wzgórze z otworem w kształcie księżyca. Otwór jest długi i szeroki na 50m. Na szczyt prowadzi 1000 schodów, a wejście zajmuje około 20min. Moon Hill jest ikoną Yangshuo.

 

Wycieczka rowerowa po okolicy Yangshuo

Jazda rowerem jest jedną z najprzyjemniejszych aktywności w Yangshuo. Okolica otoczona jest szczytami wapiennymi i polami ryżowymi, klimatycznymi wioskami oraz przepływają przez nią dwie czyste rzeki: Yulong i Li. Wszystko to sprawia, że ludzie kochający obcować z naturą, będą się czuli tu jak w raju. W okolicy jest mnóstwo tras rowerowych, od wymagających po bardzo relaksujące i odprężające.

 

Kiedy przyjechać do Yangshuo?

 

Pogoda w Yangshuo

Yangshuo leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, z czterema porami roku.

Wiosna, trwa od marca do połowy kwietnia i w tym czasie występują częste przejaśnienia. W czasie gdy północne Chiny są jeszcze pokryte śniegiem, w Yangshuo kwitną kwiaty, a zieleń nabiera żywych kolorów. Mżawki są normą.

Lato, zaczyna się z początkiem maja i trwa do połowy sierpnia. Jest to pora deszczowa, z największą ilością opadów w maju i czerwcu. Dzięki częstym ulewom i dużej wilgotności powietrza, występują mgły, które osadzają się w dolinach i tworzą unikalny klimat. Temperatury są w tym czasie nieprzyjemnie wysokie.

Jesień, zaczyna się od II połowy sierpnia i kończy w październiku. W tym czasie temperatury oscylują między 20-30 stopni Celsjusza, niebo jest niebieskie, a opady są niewielkie. Rzeka Li jest spokojna i jest to najlepszy okres do odwiedzenia tego miejsca jak i do sfotografowania szklanego odbicia gór na rzece Li.

Zima, zaczyna się w listopadzie i trwa do końca lutego. O ile listopad i początek grudnia jest wciąż ciepły, z dużą ilością słońca i błękitnego nieba, to styczeń i luty są najgorszymi miesiącami na odwiedziny tego miejsca, jest zimno (zdarzają się przymrozki), szaro, ponuro i deszczowo.

Trzeba pamiętać, że święta i festiwale ( 1-3 maj, 1-7 październik), są najgorszym okresem do podróży ponieważ jest wszędzie bardzo tłoczno.

 

 FILM Z JEDNEGO, Z NASZYCH WYJAZDÓW DO CHIN