-
DZIEŃ 1 - WARSZAWA
Wylot z Warszawy z jedną przesiadką w europejskim porcie oraz najprawdopodobniej drugą w Dehli (ze względu na to, że Nepal nie leży na głównych szlakach tranzytowych, loty do Katmandu są drogie i czasochłonne, szczególnie w szczytowym okresie treekingowym (październik-listopad). Często najlepszą opcją finansową i czasową, jest lot do Delhi, skąd odlatuje się do Katmandu lokalnymi liniami lotniczymi.
-
DZIEŃ 2 - KATMANDU
Przylot do Katmandu. Transfer z lotniska do dzielnicy Thamel i zakwaterowanie w hotelu, pierwszy kontakt z kulturą Nepalu.
-
Dzień 3 - KATMANDU
Intensywny dzień w czasie, którego będziemy odkrywać barwne i zatłoczone ulice Katmandu, które w dużej mierze wygląda tak samo jak wyglądało setki lat temu. Katmandu jest pełne wąskich uliczek, świątyń pachnących kadzidełkami, majestatycznych stup, kapliczek, sklepików, egzotycznej architektury i barwnych Nepalczyków.
Tego dnia zobaczymy Stupę Swayambunath – zwaną również świątynią małp, usytuowaną na szczycie wzgórza, skąd roztacza się widok na Dolinę Kathmandu i szczyty Himalajów. To tutaj barwnie ubrany i umalowany sadhu udziela błogosławieństwa, pielgrzymi modlą się i wirują modlitewne młynki, rzemieślnicy pracują, a dopełnieniem tego ciężkiego do ogarnięcia wzrokiem obrazka, są wszechobecne małpy.
Następnie udamy się na Durbar Square w Kathmandu, gdzie obejrzymy Pałac Królewski, dom Kumari (żyjącej bogini), Popołudniu pojedziemy do dawnej stolicy Nepalu, miasta Bhaktapur kulturalnego centrum Nepalu, z piękną, historyczną zabudową.
Na powrocie do hotelu, zatrzymamy się przy stupie Boudhanath, centrum buddyzmu tybetańskiego. Tu, pod 36-metrową stupą słychać głębokie, wibrujące dźwięki i szept powtarzających przez Tybetańczyków mantr.
-
Dzień 4 KATMANDU - POKHARA (SARANGKOT)
Przejazd z Katmandu do Pokhary(5-6h jazdy), na wzgórze Sarangkot przez centralną część Nepalu, jedną z najpiękniejszych tras górskich. Po przyjeździe do hotelu, odpoczynek w basenie, z widokiem na Himalaje. Przy sprzyjających warunkach, piękny zachód słońca.
-
Dzień 5 POKHARA
Obudzą nas promienie słońca, wpadające do okien naszych pokoi, powoli odkrywając Himalajskie, ośnieżone szczyty. Po iście idyllicznym poranku, udamy się albo raczej zlecimy (i to dosłownie!) do Pokhary. Około 30min lot paralotnią, ze wzgórza Sarangkot, nad jezioro Phewa, to coś co uwielbiamy najbardziej, spora dawka adrenaliny połączona z niesamowitymi widokami z lotu ptaka na Himalaje i całą okolice Pokhary – mocno polecamy (opcja płatna dodatkowo około 80usd). Osoby, które nie będą chciały lecieć, zostaną przetransportowane do hotelu w Pokharze. Odpoczynek w Pokharze, ostatnie zakupy prze trekkingiem.
-
Dzień 6 TREKKING DZIEŃ 1
Nayapul - Ulleri (1960 m n.p.m.)
Czas trekkingu: 5-6h
Po śniadaniu przejazd do Nayapul (ok. 2h), skąd rozpoczniemy trekking do Birethanti (1025 m n.p.m.). Przejście bujną, zieloną doliną rzeki Modi. Następnie będzie do pokonania 3280 stromych stopni do miejscowości Ulleri (1960 m n.p.m.), wioski zamieszkałej głównie przez Magarów.
-
Dzień 7 TREKKING DZIEŃ 2
Ulleri-Ghorepani 2850 m n.p.m.
Czas trekkingu: 4-5h
Łagodne podejście wśród pastwisk i pól uprawnych. Szlak wspina się wyżej, wzdłuż kaskadowo płynącej rzeki, przez dębowe i rododendrowe lasy, omijając miejscowość Banthanti (2250 m n.p.m.), i dalej, do Ghorepani (2850 m n.p.m.).
-
Dzień 8 TREKKING DZIEŃ 3
Ghorepani – Tadapani 2680m n.p.m.
Czas trekkingu: 4h-5h
Wczesna pobudka i około 40min wejście z latarkami czołowymi na Poon Hill (3210 m n.p.m.) – jeden z najlepszych punktów widokowych w Himalajach, by zobaczyć wschód słońca i podziwiać szczyty Annapurny i Dhaulagiri. Po zejściu do lodży i zjedzeniu śniadania ruszamy w dalszą drogę przez przełęcz Deurali z pięknym widokiem na Annapurnę Południową (7219 m.n.p.m). Czeka nas podejście do wioski Ban Thanti (3180 m.n.p.m). Nocleg w Tatapani (2630 m.n.p.m). Z Tadapani rozciąga się malowniczy widok na Annapurnę Południową, Machhapuchhre (6993 m.n.p.m), Gangapurnę (7555 m.n.p.m) i Annapurnę III (7455 m.n.p.m).
-
Dzień 9 TREKKING DZIEŃ 4
Tadapani – Ghandruk 2050m n.p.m.
Czas trekkingu: 2-3h
Dzisiejszym celem jest wioska Ghandruk, słynna z ludu ją zamieszkującego - Gurungów. Gurungowie Służyli w armii angielskiej jako oddziały Gurkhów. Słynni są ze swojej waleczności, odwagi i niesamowitej wytrzymałości. Ghandruk położony na wysokości 1970m, z wioski rozciąga się przepiękny widok na pasmo gór Annapurny. Cała droga z Tadapani jest łatwa i bardzo malownicza.
-
Dzień 10 TREKKING DZIEŃ 5
Ghandruk – Nayapul – Pokhara
Czas trekkingu: 2-3h
Ostatni, leniwy poranek w Himalajach. Po pożywnym śniadaniu czeka nas około 2-3 godzinne przejście do busa, podczas którego pełni satysfakcji będziemy mogli pożegnać się z widokiem tropikalnych lasów i himalajskich szczytów, oraz podelektować się ostatnimi chwilami górskiej ciszy. Do Pokhary docieramy prywatnym busem. Po malowniczym trekkingu, wieczór z gwarem orientalnego miasta, pełnego licznych placów targowych, będzie ucztą dla naszych zmysłów.
-
Dzień 11 POKHARA
Odpoczynek po trekkingu. Czas wolny na spacery, pływanie łódką po jeziorze Phewa, dla chętnych opcja zjazdu najdłuższa (1,8km), z przewyższeniem 600m, pędzącą z największa maksymalną prędkością 120km, tyrolką na świecie ( 80 usd).
-
Dzień 12 POKHARA - CHITWAN
Z Pokhary udamy się w kierunku Parku Narodowego Chitwan, znajdującego się w nizinnej części kraju. To jedno z najlepszych miejsc na subkontynencie indyjskim do podziwiania nosorożców. Po przyjeździe na miejsce czas na obiad i krótki relaks a popołudniu spacer po jednej z okolicznych wiosek. Wieczorem pokaz tańca rdzennej ludności z plemienia Thara
-
Dzień 13 CHITWAN - KATMANDU
O wschodzie słońca spływ po rzece Rapti (duże prawdopodobieństwo spotkania wygrzewających się krokodyli) i obserwowanie zwierząt przychodzących do wodopoju. Powrót do resortu i śniadanie. Po śniadaniu, wyprawa do parku z przewodnikiem w poszukiwaniu dzikich nosorożców, małp i dzikiego ptactwa(w parku żyją również tygrysy bengalskie ale szanse na spotkanie się nikłe) Wstąpimy też do wizyta w "słoniowej łaźni" gdzie chętni będą mogli nawet wykąpać słonia! Po obiedzie, około 5h jazdy do Katmandu
-
Dzień 14 KATMANDU
Ostatni dzień w Nepalu. Do południa planujemy odpoczywać po całej wyprawie, zrobić ostatnie zakupy prze odlotem i generalnie relaksować się. Popołudniu, czeka nas ostatnie, mocne doświadczenie, pojedziemy do świątyni Pashupatinath. Kompleks, mający charakter indyjskiego Waranasi, rozciągają się nad brzegiem rzeki Bagmati. Wyznawcy hinduizmu wierzą, że wody Bagmati, będące jednym z dopływów Gangesu, są święte, a zatem brzeg rzeki położony w okolicy Pashupatinath, jest uznawany za najgodniejsze miejsce pochówku. Zmarli hindusi są spalani na przygotowanych drewnianych stosach, a wrzucane do wody resztki ciał, odpływają z jej nurtem. Pobyt w Pashupatinath zapewnia niepowtarzalne oraz nieulotne doznania. Szokujący jest sam widok owiniętych jedynie w płótna, nieustannie płonących ludzkich ciał. Jednak to dopiero początek tego, czym z pewnością będziecie zdumieni. Wokół ceremonii kremacji, toczy się nepalskie życie. Po terenie świątyni, w poszukiwaniu resztek jedzenia, spacerują krowy i kozy. Nad głowami przeskakują małpy. Dokoła biegają łaszące się psy. Ludzie obmywają się w wodach rzeki, do których trafiają prochy spalonych ciał. Umalowani i oryginalni ubrani sadhu z uśmiechem na twarz, stwarzają turystom okazję do pamiątkowego, płatnego zdjęcia. Ta różnorodność obrazów, która mogłaby się wydawać niemożliwa do wystąpienia w tym samym czasie, w jednym miejscu, posiada swój niezwykły akompaniament, stworzony z pieśni i słów modlitw powtarzanych niczym w transie. Całość tego chaosu ma swój unikatowy spokój i porządek, który rozbudza nieznane emocji i w pamięci pozostaje na zawsze.
-
Dzień 15 KATMANDU
Opuszczamy Nepal i kierujemy się do Polski. W przypadku lotu przez Delhi, dodatkowa możliwość zwiedzenia stolicy Indii-Delhi
-
Dzień 16 WARSZAWA
Przylot do Warszawy