logo amazing asia

"Amazing Asia"

Dworcowa 62/5

44-100 Gliwice

+48 32 307 17 15      +48 500 535 333

logo amazing asia

Jawa, Indonezja - TOP 8 - zobacz co warto, a czego nie

Spragniony przygody i ciekawy świata nastawiasz się na dogłębną eksplorację swojego wymarzonego kierunku? Gdy tworzysz plan podróży okazuje się, że Twoim największym przeciwnikiem jest czas, którego nigdy nie ma takie wiele, żeby zobaczyć wszystko to, co do zobaczenia jest. Wtedy pojawia się niemały dylemat. Co warto zobaczyć, a z czego zrezygnować?

Podpowiadamy, że my w takim przypadku kierujemy się prostą zasadą. Wybieramy to, co dane miejsce ma oryginalnego i niepowtarzalnego do zaoferowania. Kilkadziesiąt razy odwiedziliśmy Jawę, eksplorując jej zakątki i wybierając to, co warto zobaczyć. W naszej opinii Jawa jest  niewątpliwie królestwem jaskiń, wodospadów i wulkanów!

Z doświadczenia AA

Na maksa wykorzystaliśmy sezon 2019, odwiedzając Indonezję wielokrotnie! Spragnieni przygód za każdym razem naszą podróż zaczynamy właśnie od Jawy. Tam gościmy przez siedem niezwykle aktywnych dni. Najbardziej czego nie lubimy, to marnować czasu, więc po przylocie do Jakarty przesiadamy się na kolejny lot do Yogyakarty. Na lotnisku zawsze czeka na nas niezawodny team, który dba o nas i towarzyszy nam w każdym etapie naszej podróży.

Zauważyłeś/łaś już pewnie, że nasze wyprawy sukcesywnie relacjonujemy na Facebooku czy Instagramie, więc wiesz, że Jawa jest dla nas solidnym źródłem niekończącej się przygody. Zdobywamy wulkany, kąpiemy się w wodospadach, penetrujemy wnętrza jaskiń, na motocyklach wraz z Tenggerami (potomkowie plemienia zamieszkujący dolinę Bromo)  przeprawiamy się po morzu wulkanicznego piasku, w towarzystwie rozgwieżdżonego nieba wybieramy się na trekkingi, doświadczamy potęgi oceanu indyjskiego. Zawsze 100 razy się zmęczymy i z 1000 zachwycimy!

Jawę eksplorujemy bardzo intensywnie! Z założenia mało śpimy, a że na wyprawach zawsze pojawia się mocna ekipa, to wieczory notorycznie nam się przedłużają... ale czas na konkrety!

Co zobaczyć na Jawie? Top 8

1. WODOSPAD Coban Sewu

Nasz numer 1 wśród wodospadów  jakimi cieszymy się w Azji! 

Wodospad Coban Sewu jawa

Powodem wartym odwiedzenia tego miejsca, była sama możliwość podziwiania szerokiego na 30 metrów zbocza, po którym kaskadowo spływa woda - 60 metrów w dół kanionu. Widok z dostępnej na wzgórzu platformy widokowej oszałamiający!


coban sewu jawa

Znalezienie się na dole wodospadu jeszcze do niedawna było niezwykle czasochłonne i utrudnione. Wodospad znajduje się w naprawdę głębokim wąwozie, porośniętym tropikalną roślinnością. Samo serce indonezyjskiej dżungli! Na szczęście za sprawą pięciu Indonezyjczyków, którzy w lipcu 2015 roku zbudowali drabiny przymocowane do zbocza klifu, sytuacja się zmieniła. Teraz Coban Sewu to prawdziwy raj dla osób spragnionych przygody. To naturalny park rozrywki, a zejście do niego przypomina sceny rodem z Indiany Jonesa!

Opuszczając parking, czeka Cię krótkie przejście ścieżką przez dżunglę.

Gdy dochodzisz do krawędzi klifu ścieżka robi się coraz bardziej stroma, aż w końcu podążając w dół schodzisz po kilku, kilkudziesięciometrowych drabinach zawieszonych na zboczu klifu. Dla osób z lękiem wysokości zapewne będzie to spore wyzwanie.  Przy zejściu towarzyszy Ci akompaniament tropikalnej dżungli, aż w końcu słyszysz wyraźny dźwięk niegłębokiej, ale rwącej rzeki i wodospadu.

Jesteś na dnie kanionu. Zgrzany i spocony marzysz, aby poczuć na sobie krople zimnej wody. Przed Tobą przejście w górę rzeki i jesteś u stóp 60metrowego zobacza, po którym spływa rozpryskująca się na wszystkie strony woda!

To bez wątpienia jedno z tych miejsc, w których cel i droga są tak samo ekscytujące.  

2. DREWNIANY MOST NA PLAŻY TIMANG

Tak, tropiki i plaża. Ale niech to Cię nie zwiedzie. To nie czas na opalanie, to czas na kolejną przygodę!

Samo dotarcie do brzegu Oceanu Indyjskiego niesie ze sobą powiew, zapach i kurz przygody. Czeka Cię spotkanie z jeepem 4x4 oraz z szutrową i wyboistą drogą. Cała przejażdżka będąca świetną zabawą trwa około 25 min. Po drodze mijając malownicze widoki, przekonasz się jak wyglądają wiejskie obszary Yogyakarty.

Gdy dojeżdżasz na miejsce, Twoim  oczom ukazuje się wzburzony i rozgniewany ocean, a nad nim dostrzegasz pobliską, skalistą wsyepkę. Możesz na nią dotrzeć na dwa sposoby. Wziąć gondolę, albo wybrać się zawieszonym nad oceanem, wiszącym mostem.

Może Cię zaskoczymy, ale zdecydowanie polecamy tę drugą opcję. Bujający się nad bezkresem wzburzonej wody most, nierzadko wraz z Tobą zalewany przez olbrzymie fale oceanu - to  gwarancja adrenaliny!

Stajesz w końcu na skalistej wysepce, dokoła widzisz bezkres oceanu, czujesz zapach słonej bryzy, w Twoich uszach nieprzerwalnie gości dźwięk fal niepokornie rozbijających się o skały, a krople wody chłodzą Twoje ciało – czujesz, że serce bije Ci szybciej.

3. PARK NARODOWY BROMO

Czy zdążyłeś już sobie uświadomić jak wyjątkowym doświadczeniem jest usłyszenie pomruku wnętrza ziemi? Gdy w powietrzu unosi się zapach siarki... Jak mocno z ekscytacji ściska Ci się żołądek gdy stajesz na krawędzi krateru aktywnego wulkanu, z którego wydobywa się biały dym? Te wszystkie emocje dostępne są właśnie w Parku Narodowym Bromo.

Pewnie nie zaskoczymy Cię kiedy dodamy, że emocje te wchodzą na zupełnie inny poziom, kiedy podczas tego wyjątkowego spaceru jesteś tylko Ty, Twoja ekipa i promienie zachodzącego słońca.

Krater wulkanu Bromo Jawa Indonezja

Co jeszcze oferuje Park Narodowy Bromo? Jeden z najpiękniejszych widoków świata!

Wyobraź sobie niesamowitą ciemność, która powoli ustępuje miejsca promieniom wschodzącego słońca. Krajobraz, w który się wpatrujesz zaczyna robić się szary i Twoim oczom ukazują się skąpane w spokojnie ustępującej mgle wulkany: Bromo, Semeru – to ten największy na Jawie, Batok i Kursi. Wtedy dostrzegasz, że bajkowa sceneria jest jeszcze piękniejsza niż na zdjęciach.


Jeżeli chcesz podziwiać wschód słońca nad Bromo czeka Cię pobudka w środku nocy i trekking na wysokość około 2 600 m n.p.m, gdzie znajdują się punkty widokowe, z których można się delektować tą niezwykłą panoramą. Na wzgórzu, po wschodzie słońca warto zostać chwile dłużej. Większa magia pojawia się w każdym miejscu, gdy oddalają się od niego ludzie.

Wspomniane wyżej wulkany: Bromo, Batok i Kursi znajdują się w kalderze wulkanu Tengger o średnicy 10km, który wypełniony jest wulkanicznym, szarym piaskiem, a jego wnętrze otoczone jest skalistym klifem krawędzi wulkanu.

Idealne miejsce na przeżycia idealnej przygody!

Za każdym razem odwiedzając to miejsce spotykamy się z naszym tenggerowym teamem. Wspólnie morze wulkanicznego pyłu pokonujemy na motocyklach! Podczas naszej przejażdżki kosmiczny pejzaż ustępuje widokom niezwykłych wiosek, wzgórz i pól uprawnych, aż docieramy do naszego kolejnego „must see” na Jawie.


4. Jaskinia Jomblang

Otaczający Cię półmrok, ogromna przestrzeń wokół Ciebie, kamienny dach, który znajduje się 50 metrów lub więcej nad Twoją głową i promienie słoneczne przedzierające się przez otwór w dachu -  Jaskinia Yomblang.

Jaskinia Jomblang Jawa Indonezja

Ściślej mówiąc, część systemu jaskiń, który obejmuje całą Gunung Kidul. Jaskinie powstały na skutek deszczowych wód i podziemnych rzek, które erodowały skałę krasową. Miejsce dostępne dla odwiedzających składa się z trzech części: pierwszą z nich jest duży otwór porośnięty tropikalną roślinnością, który powstał na skutek zapadnięcia się dachu jaskini,

druga część to tunel,

Wejście do Jaskini Jomblang


a ostatnia to miejsce, w którym podziwiasz „światełko z nieba”.

Widok jest zdecydowanie niecodzienny, ale jeszcze bardziej oszałamiający jest sposób dotarcia do miejsca, z którego można go podziwiać. Jedyna droga, to pozwolić, aby okoliczni mieszkańcy, za pomocą lin spuścili Cię z około 60 metrowego zbocza wprost przed wejście do ciemnej jaskini.

5. COBAN Madakaripura - WODOSPAD

 Jeden z najwyższych wodospadów w Indonezji!

Dźwięk wszechobecnie opadającej wody, wysokie skaliste ściany, iskrzący się w świetle słońca zielony mech, kamienista ścieżka z każdym krokiem coraz bardziej zanurzająca się w czarującej, wodnej zasłonie orzeźwiającej ciało – to droga do Madakaripury. Miejsca określanego mianem „wiecznego wodospadu”.

Wodospad Madakaripura Jawa Indonezja

Jawajska historia mówi o tym, że okoliczne ziemie zostały przekazane legendarnemu dowódcy wojskowemu i mędrcowi - Gajah Mada, którego pomnik przedstawiający go w pozycji głębokiej medytacji, mijasz podczas drogi do wodospadu. Gajah Mada traktował wodospad jako ulubione miejsce medytacji. To właśnie tutaj osiągnął muksha – podobny stan do kryjącej się pod buddyjskim terminem „nirwany". Wodospad jest uznawanym za święte miejsce dla wyznawców kejawenu. Właściwie to należy powiedzieć, że jest to zestaw siedmiu wodospadów położonych w dolinie u podnóża gór.

Na początku mijasz mniejsze kaskady, które tworzą niezwykle mistyczną atmosferę, a na końcu drogi czeka Cię spektakularny i surrealistyczny widok najpotężniejszej z kaskad liczącej ponad 200m. Fascynacja, zachwyt, radość i możliwość orzeźwiającej kąpieli! Zaskakujące jest to, że to wyjątkowe miejsce dla szerszego grona nadal pozostaje nieznane.

Wodospad Madakaripura Indonezja Jawa

6. Świątynia BOROBUDUR

To właśnie tutaj, na Jawie mieści się największa buddyjska świątynia świata.

Światynia Borobudur

Kamienna konstrukcja, stworzona na kształt schodkowej piramidy  ma w wysokość  36 m.,  a bok  u jej podstawy mierzy 123 m. Powstała na przełomie  VIII i IX  wieku, aby później zostać porzuconą na pastwę dżungli i zapomnienia. Los był jednak dla niej łaskawy. W XVIII została odkryta przez Brytyjczyków, którzy tchnęli w nią ponowne życie. W roku 1991 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jedna z najpiękniejszych świątyń archipelagu. Majestat, kultowe stupy w kształcie dzwonu, zapach historii, zimne, kamienne płaskorzeźby, poważne posągi Buddy. Symbol kosmosu i ludzkiego umysłu.

Świątynia Borobudur o wschodzie słońca

Musimy się jednak przyznać, że to nie wyłącznie zasługa tych cudów sprawia, że Borobudur trafia na nasze TOP.

Dolina Kedu, południowa część wyspy – miejsce nazwane „Ogrodem Jawy”. Swój cudowny przydomek zawdzięcza wysokiej płodności gleby, obfitującej w bujną, zieloną dżunglę, której zapach jest nie do pomylenia z niczym innym. W dolinie tej mieszczą się rzeki: Progo i Elo, oraz majestatyczne i dumnie stojące wulkany: dwa bliźniacze Sundoro i Sumbing oraz Merbabu i Merapi, a pomiędzy nimi wzgórze, na którym odważnie stoi największa buddyjska świątynia świata!

Wyobraź sobie mistykę tego miejsca i ciemność,  która ustępuję pierwszym promieniom słońca, a Twoim oczom ukazuje się widokówkowy pejzaż i właśnie uświadamiasz sobie, że kolejne z Twoich marzeń spełnia się w tej chwili.

Widzisz krajobraz spowity w mgle, z której wyłaniają się szczyty otaczających Cię wulkanów i zieleń tropikalnych lasów. Dolina budzi się do życia. Pierwsze promienie słońca ożywiają też dżungle, której niesamowite dźwięki, zaczynają dudnić Ci w uszach.

7. wulkan ijen

Wulkan mierzący 2 600 metrów, w którym po dziś dzień, każdego dnia ponad 200 górników schodzi do jego krateru i naraża swoje życie podczas wydobywania siarki za pomocą prymitywnych metod. Zobaczenie niesamowicie niewdzięcznej pracy górników z pewnością jest unikatowym doświadczeniem. Ale to niejedyny powód, dla którego warto odwiedzić te miejsce. Wulkan Ijen dzierży niezwykłą perełkę. W swoim olbrzymim kraterze skrywa największe, kwaśne jezioro świata - szerokie na 1 kilometr i głębokie na około 200 metrów, mieniące się obłędnym kolorem.

Preferujemy dotarcie na wzgórze wulkanu o wschodzie słońca. Czeka Cię trekking w towarzystwie rozgwieżdżonego nieba, leniwie rozjaśnianego przez wyłaniające się promienie słońca. Twoim oczom zaczyna ukazywać się surrealistyczny widok. Spękana ziemia nabiera pomarańczowego koloru, a pokrywający ją szaro - żółty pył tworzy wrażenie bycia na innej planecie.  Rozglądając się, gdzieniegdzie w oddali dostrzegasz sterczące, pozbawione liści pnie. Szkielety konarów mogą tworzyć złowieszczy klimat, jednak wyjątkowość tego miejsca wprowadza Cię w oczarowanie. Uczta dla zmysłów dopiero się zaczyna. Chwile po wschodzie słońca, szczyt wulkanu opuszczają ludzie, w Twoich uszach brzmi jedynie szum wiatru i wtedy iskrzące się w słońcu jezioro prezentuje odcień swojego błękitu. Z pewnością jest to oryginalny widok.

8. COBAN PELANGI – WODOSPAD

Potęga przyrody jest dla Ciebie fascynująca? Tu doświadczysz jej niemal namacalnie!

Pelangi – wodospad składający się z jednej kaskady. Spadająca z niej woda generuje niesamowitą siłę, demonstrowaną podczas obdarowywania Cię kroplami, które pod wypływem ogromnego ciśnienia i towarzyszącemu mu podmuchowi, rozbryzgują się w każdym kierunku.

Kąpiel w tym wodospadzie z pewnością nie będzie Twoim marzeniem, ale stać przy nim w upalne dni, to sama przyjemność. U podstaw wodospadu znajduje się klika skał – ideale miejscówki na super foty! Szczególnie, że otoczone są tropikalną, bujną roślinnością. Słowo pelangi oznacza tęcze. Wodospad ten nie bez powodu otrzymał tak piękne określenie. Jeżeli załapiesz się na odpowiednie warunki, w utworzonej z wody mgiełce będziesz mógł podziwiać urokliwą paletę kolorów.

Droga do wodospadu jest bardzo przyjemna. Trwa około 25 min i wiedzie przez las deszczowy.  Każdy jej metr upływa przy dźwiękach tropikalnej puszczy, aż w końcu słyszysz Pelangi, a właściwie to jego potęgę.

Jak odwiedzić te wszystkie miejsca w 7 dni?

Prywatne transporty, sprawdzeni kierowcy, dopracowany plan - to wszystko pozwala nam doświadczyć tak wiele w zaledwie 7 dni. Jeżeli wybierasz się indywidulanie, zapewne będziesz potrzebował więcej czasu, albo staniesz przed wyborem rezygnacji, z któregoś z naszych TOP. A przecież przewodniki po Jawie kuszą jeszcze innymi miejscami… dlatego podpowiadamy!

CZEGO NIE WARTO NA JAWIE?

NIEBIESKIE OGNIE

Wulkan Kawah Ijen to nie tylko eksploatacja siarki oraz największe kwaśne jezioro świata. Tłumy turystów przybywają tutaj nocą, aby podziwiać niebieskie ognie. Zjawisko to zachodzi w trakcie wydobywania się w wysokiej temperaturze (do 600°C) gazu siarkowego, który w kontakcie z powietrzem zapala się tworząc niebieską łunę. Widowisko to, zachęcająco prezentuje się na zdjęciach. Przekonaliśmy się jednak, że to jedno z tych miejsc, które lepiej wygląda na fotografiach niż w rzeczywistości.

Pokaz ten przyciąga zdecydowanie więcej osób, niż wschód słońca na Kawah Ijen. Gdy nocny trekking po wulkanie  w towarzystwie rozgwieżdżonego nieba zamienia się w spacer nad Morskie Oko podczas weekendu majówkowego, ekscytacja szybko może zamienić się w rozczarowanie. Biorąc udział w tym wydarzeniu, prawdopodobnie w ogóle nie położysz się spać. Twoje wyjście powinno zacząć się około północy. W takich okolicznościach zapewne ciężko będzie Ci wytrwać  do chwil, gdy rozejdą się tłumy ludzi, przywita Cię wschód słońca i będziesz miał okazję podziwiać niezwykłą barwę kwaśnego jeziora.

Prambanan

Poza granicami Indii największa hinduistyczna świątynia na świecie. Została stworzona w IX wieku i podobnie jak Borobudur opuszczona i odnaleziona dopiero w XVIII. Należy przyznać, że obie te świątynie stanowią najprawdopodobniej największe nie przyrodnicze atrakcje Indonezji. Trzęsienie zmieni, które miało miejsce na Jawie w 2006 roku, oszczędziło Borobudur, ale Prambanan nie miała już tyle szczęścia i zniszczenia nie były najmniejsze.

Mówiąc o Prambanan trzeba podkreślić, że należący do niej parking jest prawie takiej samej wielkości jak cały kompleks. Tłumy, tłumy i jeszcze raz tłumy, przybywające oglądać  jedynie świątynie.  Prambanan nie została już tak pięknie położona jak Borobudur. W naszej ocenie miejsce to, nie ma emocji i przygody, której szukamy.

Wayang Theater – teatr cieni

Niezwykle popularny teatr lalkowy. To właśnie z Jawy pochodzą pierwsze, pisemne wzmianki na jego temat. Jak wygląda show? W dużym skrócie - przeważnie odbywa się wieczorami, w zaciemnionym pomieszczeniu. Za jasną płachtą materiału kryje się kilka osób. Jedna gra na różnych instrumentach, inna śpiewa  tradycyjne, indonezyjskie pieśni, a narrator porusza laleczkami i mówi w ich imieniu. Dla miłośników sztuki, dysponujących dużą ilością czasu, może i jest to smakowity kąsek.

My natomiast w podróżach poszukujemy przygód i autentyczności. W naszej ocenie  całe show jest wyreżyserowanym spektaklem dla turystów. Z autentycznością raczej mało ma wspólnego.  Kultury, zwyczajów, tradycji odwiedzanego miejsca zdecydowanie bardziej wolimy doświadczać podczas codziennych, prawdziwych chwil spędzonych z lokalnymi mieszkańcami. Polecamy wybierać lokalne restauracje, czy po prostu zejść z wyznaczonego, turystycznego szlaku, zajrzeć głębiej i dalej.

KIEDY WYBRAĆ SIĘ NA JAWĘ?

Jawa znajduje się w obszarze klimatu tropikalnego. Pora sucha zaczyna się w czerwcu i trwa do września. W tych miesiącach średnia temperatura wynosi około 33 stopni Celsjusza, a wilgotność na poziomie 75% utrzymuje się przez cały rok. Najgorszym miesiącem do odwiedzenia wyspy jest grudzień, styczeń i luty. Wtedy pada tam najwięcej. Natomiast najlepsze miesiące na odwiedzenie wyspy to okres od maja do października.

a w taki sposób ekipa AA regularnie podbija Indonezję

POZOSTAŁE WPISY O INDONEZJI
sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 • Przygoda życia. Jeśli chcecie wiedzieć jak było, nie wahajcie się! Ja mogę wam opowiadać, pokazywać zdjęcia, nagrane video, ale to wszystko nie oddaje charakteru tych miejsc, ludzi, całej wyprawy...
  Alina
  facebook
 • Niesamowita przygoda!!! Polecam absolutnie kazdemu. Przepiekne widoki, niezapomniane wrazenia. Nigdy dotat zadna zorganizowana wycieczka nie dostarczyla mi tak wielu pozytywnych doznan.
  Monika
  facebook
 • Przepiękne miejsce❤❤❤ Wciąż żyę wspomnieniami, podejrzewam, że to jeszcze potrwa aż do następnego wyjazdu ❤❤❤ Na moim profilowym foto z Tarasów właśnie 😁😁😁❤
  sylwiafabia
  instagram
 • ❤️ Wyjątkowa podróż. Czekam na kolejny plan po Filipinach :) Wrócę tam :)
  ivkto
  instagram
 • Rewelacyjna przygoda, super widoki, niesamowite przeżycia, doskonała organizacja i cudowne wspomnienia, które zostaną z nami do końca życia!! Serdecznie polecam
  MIchał
  google
 • Witam wszystkich, którzy lubią podróże, adrenalinę i super zabawę. Jestem uczestnikiem ostatniej wyprawy na Filipiny, miała być to wyprawa życia, więc szukałam czegoś, co w 100% spełni moje oczekiwania.
  Anita
  Google